Tajná zpráva Červeného kříže: Američané mučí vězně

gaz
15. 7. 2008 12:45
První video z výslechu na Guantánamu zveřejněno
Demonstranti předvádějí techniku simulovaného topení. CIA její používání přiznala
Demonstranti předvádějí techniku simulovaného topení. CIA její používání přiznala | Foto: Reuters

Washington - Mučí američtí vyšetřovatele podezřelé z terorismu? A je simulované topení (waterboarding) mučení, nebo "zesílená technika výslechu"?

O těchto otázkách se debatuje ve světě, v americkém Kongresu i v samotné Bushově administrativě.

Jazýčkem na vahách by mohla být zpráva Mezinárodního červeného kříže, která minulý rok tuto a jiné vyslýchací techniky Spojených států za mučení označila.

Také varovala představitele USA, kteří tyto metody povolili, že mohou být obviněni z válečných zločinů.

Válečné zločiny

S přesným obsahem dokumentu se však neseznámíte, zpráva je totiž tajná. Podařilo se ji ale získat investigativní novinářce listu New Yorker Jane Mayerové, která o boji USA s terorismem po 11. září tento týden vydává knihu.

Podle amerického tisku, který dostal kopie knihy k dispozici ještě před publikací, neměli pracovníci Červeného kříže přístup do tajných věznic CIA, ale mohli hovořit s jejich bývalými obyvateli, kteří se nyní nacházejí na americké základně Guantánamo.

Humanitární organizace podle Mayerové "varovala, že zneužívání představuje válečné zločiny a uvádí nejvyšší představitele americké vlády v nebezpečí, že budou obžalováni".

Se zadrženými bylo údajně mláceno o zeď a hlasitými zvuky a ostrým světlem jim bylo bráněno ve spánku.

Čtěte také: Na Guantánamu se mučí Bee Gees nebo Metallicou 

Bolestivé procedury

Údajný organizátor útoků z 11. září Chálid Šajch Muhammad byl více než měsíc držen nahý v místnosti, kde bylo střídavě velké horko a velká zima. CIA také přiznala, že byl vyslýchán technikou simulovaného topení.

Další vysoce postavený operativec sítě Al-Káida Abú Zubajdá byl litím vody do úst a nosu vyslýchán nejméně desetkrát během jednoho týdne a až třikrát za den. Byl také držen v tak úzkém prostoru, že musel skrčit nohy a ruce, aby se tam vešel.

Jako vůbec nejbolestnější proceduru však vězni popisovali až osmihodinové stání s rukama připoutanýma ke stropu.

Až třetina vězněna omylem

Pracovníci Červeného kříže odmítli podle listu New York Times existenci tajné zprávy blíže komentovat, stejně jako CIA však přiznali, že humanitární organizace skutečně k zadrženým přístup má.

Mayerová tvrdí, že techniky popsané v tajné zprávě ji potvrdilo i několik důstojníků CIA, se kterými mluvila. Podle ní také tato tajná služba již roku 2002 informovala, že až třetina vězňů na Guantánamu může být vězněna bezdůvodně - omylem či na základě falešných informací od lovců odměn.

V současnosti je zde z původních 775 vězňů drženo přibližně 270.

V úterý také právníci kanadského občana Omara Khadra zadržovaného na Guantánamu od roku 2002 zveřejnili vůbec první video z výslechu ve věznici. Celý záznam má sedm hodin a zatím byla uveřejněna desetiminutová ukázka.

Khadr, kterému bylo v době zadržení 15 let, si nejprve myslí, že mu vyšetřovatelé přijeli pomoci, později však upadá do deprese. Drží si hlavu v dlaních a pláče.

Na video se můžete podívat zde

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy