Bin Ládinova strážce po 12 letech pustí z Guantánama

Zahraničí Kateřina Vítková Zahraničí, Kateřina Vítková
10. 1. 2014 12:49
Jemenec Mahmúd Mudžahíd už údajně nepředstavuje pro Spojené státy hrozbu

Guantánamo - Posledních dvanáct let strávil v nechvalně proslulé americké věznici Guantánamo na Kubě.

Brzy by se měl ale dostat na svobodu. Řeč je o muži, který se pohyboval v nejužším kruhu Usámy bin Ládina.

Dnes třiatřicetiletý Mahmúd Mudžahíd pracoval coby jeden z tělesných strážců arciteroristy, jenž dlouho vévodil žebříčku nejhledanějších lidí světa.

Muž původem z Jemenu už podle amerického vládního přezkumného panelu nadále nepředstavuje hrozbu, a může tak být z vězení na základně na Kubě propuštěn.

Mudžahíd byl viněn z toho, že bojuje v řadách Al-Káidy a pracuje jako bodyguard jejího vůdce. Tak jako mnozí další vězni zadržovaní v Guantánamu ale nikdy nebyl oficiálně obviněn, poznamenává server BBC s tím, že rozhodnutí, kdy opustí brány věznice, zatím nepadlo.

O krok blíž k uzavření Guantánama

Mudžahídův případ je první, který přezkoumávala šestičlenná rada ustavená prezidentem Barackem Obamou. Právě ona má přispět k rychlejšímu uzavření zařízení, jež pro údajné teroristy zřídila administrativa George W. Bushe.

Jemenec byl zadržen v prosinci 2001. Pákistánci ho zadrželi na hranici s Afghánistánem, kterou se se skupinou spolubojovníků snažil překročit. Spojeným státům byl předán o 11 dní později a na Guantánamo dorazil 11. ledna 2002.

Podle obhájce Davida Remese neměl být nikdy zadržován. "Už neexistuje žádná omluva pro to, aby byl i nadále držen na Guantánamu," je přesvědčen.

Zadržováni bez důkazů

Mudžahíd byl v minulosti označován za "vysoce rizikového" bojovníka Al-Káidy a "odhodlaného džihádistu", jenž prošel bojovým výcvikem v tajném táboře v Afghánistánu.

Vězeň tak dlouho patřil mezi několik desítek lidí, kteří byli považováni za příliš nebezpečné, než aby mohli být propuštěni na svobodu, ačkoliv kvůli nedostatku důkazů nemohli být soudně stíhaní.

Zhruba polovina ze 155 vězňů na Guantánamu je považována za způsobilé k propuštění, dalších 70 případů by mělo být přezkoumáno v tomto roce. Zbylých pár bylo oficiálně obviněno z trestného činu, a nemají tak nárok na propuštění, poznamenává server The Los Angeles Times.

Samotné slyšení probíhalo tajně. "Tohle je zatím první z mnoha slyšení, které se musí uskutečnit, aby mohlo být Guantánamo konečně uzavřeno," řekl obhájce zadržených Dixon Osburn.

Obama sliboval uzavření Guantánama takřka bezprostředně po svém nástupu do funkce v roce 2009. Těžko ale hledal země, které by byly ochotny propuštěné vězně přijmout. Překážky se navíc objevovaly i v Kongresu.

 

Právě se děje

Další zprávy