Washington - Američtí homosexuálové mohou téměř slavit.
Prezident Barack Obama učinil zásadní názorový obrat a nepovažuje již zákon z roku 1996, který na federální úrovni zakazuje uznání manželství mezi osobami stejného pohlaví, za ústavní.
Americký ministr spravedlnosti Eric Holder tuto skutečnost dopisem oznámil Kongresu. V praxi to znamená, že federální vláda nebude dál hájit tento zákon u soudu.
Osm amerických států již povoluje homosexuální a lesbické sňatky, které však federální vláda neuznává. Zatím posledním státem, který schválil takovou normu, je Haiti.
Homosexuální páry proto nemohou využívat na federální úrovni některých výhod například v daňové a zdravotní oblasti.
Obama během prezidentské kampaně v roce 2008 prohlásil, že podporuje neregistrované partnerství, připustil ale, že není stoupencem manželství osob stejného pohlaví.
Mluvčí Jay Carney ve středu řekl v této souvislosti novinářům, že Obamův názor na tuto věc se vyvíjí. „Zápasí s tím problémem," dodal.
„Politický tah"
Konzervativci, které Obamova otočka velmi rozzlobila, ve středu okamžitě reagovali námitkou, že prezident si nemůže vybírat, který federální zákon bude hájit nebo ne.
Republikánský člen Sněmovny reprezentantů Lamar Smith ve svém prohlášení napsal: „Toto je reálná politizace ministerstva spravedlnosti - osobní stanoviska prezidenta jsou nadřazována povinnosti vlády bránit zákony země."
Republikáni jsou přesvědčeni, že prezident Obama chce odvést pozornost od škrtů v rozpočtu ke společenským otázkám.
List The New York Times konstatuje, že se zřídka stává, aby administrativa nehájila ústavnost nějakého platného zákona, přesto k tomu občas dochází.
Kongres nyní může reagovat tak, že ustaví vlastní právní tým, který bude federální zákon zakazující sňatky mezi osobami stejného pohlaví u soudů hájit.
Soudní spory
Obamův krok přichází v čase, kdy v USA běží několik soudních sporů napadajících ústavnost federálního zákona z roku 1996.
Právníci ministerstva spravedlnosti ho doposud hájili, nyní však Obamova administrativa dospěla k názoru, že z právního hlediska už není její stanovisko udržitelné.
Základním sporem zatím v zásadě bylo, zda homosexuální a lesbické páry, které legálně uzavřely manželství v těch osmi státech Unie, jež to umožňují, mohou být diskriminovány na základě nějakého federálního zákona.
Obamovo rozhodnutí však nastoluje obecnější otázku, zda lidé stejného pohlaví mají právo uzavírat manželství.
Veřejné průzkumy naznačují, že Američané jsou jednoznačně proto, aby se gayové a lesbičky těšili stejným právům jako ostatní.
Téměř 90 procent si přeje, aby měli stejné příležitosti v zaměstnání a 60 procent je toho názoru, že pravidlo „neptej se, nic neříkej" by mělo skončit.
K tomu došlo v prosinci v americké armádě, kde již mohou gayové pracovat, i když je jejich sexuální orientace oficiálně známa.
Pokud jde však o sňatek mezi osobami stejného pohlaví, je americká společnost v názoru na tuto věc rozdělena na dva téměř stejně velké tábory.