Kovbojové z Texasu zvolili starostkou Houstonu lesbičku

BBC, sim
13. 12. 2009 12:15
Demokratka Annise Parkerová porazila svého soupeře z řad republikánů
Annise Parkerová (v růžovém) během předvolební kampaně.
Annise Parkerová (v růžovém) během předvolební kampaně. | Foto: Repro: Osobní stránky starostky

Houston - Houston ve státě Texas se o víkendu stal největším americkým městem, kde se ve volbách do úřadu starosty dokázal prosadit člověk s přiznanou homosexuální orientací.

V Houstonu v dalších letech povládne Annise Parkerová. Kandidátka demokratů, která doposud působila jako městská kontrolorka, a na jejíž kampaň vybíraly peníze gay a lasbické spolky po celých státech.

Ve volbách získala Parkerová 53,6% hlasů a porazila svého soupeře, státního zástupce Genea Lockeho, kterého do klání vyslali republikání.

"Voliči Houstonu otevřeli dveře historii," komentovala své zvolení Annise Parkerová. "Tyto volby změnily svět gayů, lesbiček, bisexuálů a vůbec celé transgenderové komunity. Věřím, že jde o změnu k lepšímu a pokusím se, aby i moje administrativa pracovala pro dobro všech obyvatel našeho města," řekla.

Za sebou má opravdu drsný předvolební boj.

Proti zvolení lesbické starostky vystoupily nejrůznější homofobní spolky a také konzervativní církevní skupiny. Město Houston, kde žije 2,2 miliony oprávněných voličů, tak podle CNN doslova zahltily nejrůznější letáky popisující "homosexuální chování" kandidátky Parkerové.

Republikán Locke tyto toky odsoudil. Stojí však za pozornost, že dva z jeho klíčových sponzorů poslali peníze hnutí, které se snažilo prokázat, že Annise Parkerovou tlačí do popředí jakási celosvětová "gay a lesbická klika".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Summit EU se shodl na dosažení klimatické neutrality do roku 2050

Lídři zemí Evropské unie se dnes po dlouhém vyjednávání shodli, že EU bude do poloviny století klimaticky neutrální. Informoval o tom předseda Evropské rady Charles Michel. Podle informací ČTK obsahují závěry zmínku o jaderné energii jako součásti energetického mixu, kterou prosazovalo Česko. Dočasnou výjimku si podle diplomatických zdrojů vyjednalo Polsko.

Zdroj: ČTK
Další zprávy