Biden ztrácí podporu mezi voliči, velké zisky naopak podle průzkumu hlásí Bloomberg

ČTK ČTK
11. 2. 2020 6:52
Podpora někdejšího amerického viceprezidenta Joea Bidena mezi voliči Demokratické strany a nezávislými oproti minulému týdnu poklesla o pět procentních bodů na 17 procent, velké zisky v podobě šesti procentních bodů na aktuálních 15 procent zaznamenal miliardář a mediální magnát Michael Bloomberg. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky zveřejnila agentura Reuters.
Michael Bloomberg.
Michael Bloomberg. | Foto: Reuters

Do čela sondáže, kterou Ipsos uskutečnila mezi nezávislými voliči a voliči registrovanými jako demokraté ve dnech šestého až desátého února, se dostal senátor Bernie Sanders. Oproti minulému týdnu si připsal jeden procentní bod.

Sanders před týdnem v Iowě, kde začal souboj o nominaci na prezidentskou kandidaturu demokratů, skončil na druhém místě těsně za někdejším starostou South Bendu v Indianě Petem Buttigiegem.

Ten v nynější anketě získal osm procent. Jedenáct procent dostala senátorka Elizabeth Warrenová, pět procent newyorský podnikatel Andrew Yang a tři procenta senátorka Amy Klobucharová.

Průzkum podle Reuters potvrdil setrvalý pokles podpory pro Bidena, dosavadního favorita souboje demokratů, který v Iowě skončil na čtvrtém místě za třetí Warrenovou. Podle průzkumů by Biden v dnešních primárkách ve státě New Hampshire mohl být až pátý.

Na dotaz, který z uchazečů o demokratickou nominaci by jako stranický kandidát mohl v listopadových volbách porazit republikánského prezidenta Donalda Trumpa, odpovědělo 21 respondentů shodně, že Biden i Sanders. Ve vítězství Bloomberga pak věřilo 15 procent dotazovaných.

Pro Bidena je sdílená příčka se Sandersem velkým propadem, před týdnem o jeho vítězství nad Trumpem nepochybovalo 30 procent účastníků průzkumu.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Wizz Air spustí od července novou linku z Prahy do albánské Tirany

Létat bude na trase dvakrát týdně.  Po ohlášení linky Českých aerolinií (ČSA) do Londýna jde o druhou zcela novou linku po koronavirové krizi na pražském letišti. Vedle toho dopravci obnovují provoz zavedených linek.

Letadla Wizz Air mezi Prahou a Tiranou budou létat vždy v pondělí a v pátek. Wizz Air bude na lince používat letadlo Airbus A320 Family v konfiguraci až pro 189 cestujících. Na trase v minulých letech létaly také Smartwings.

Provoz na pražském letišti tak bude dál ožívat po koronavirové krizi, která téměř utlumila letecký provoz. V dubnu dubnu letiště zaznamenalo bezprecedentní pokles provozu o 99,6 procenta, když odbavilo 5031 cestujících. Na konci měsíce fungovaly pouze dvě pravidelné linky, a to do Minsku a Sofie.

Další zprávy