Bezradným Australanům pomohou s pátráním po MH370 Nizozemci

Jan Hejl
6. 8. 2014 20:45
Firma Fugro má sonary a videokamerami prohledat 60 000 čtverečních kilometrů mořského dna.
Nizozemské firmě pomůžou i speciální lodě.
Nizozemské firmě pomůžou i speciální lodě. | Foto: Reuters

Canberra - Ačkoliv se svět bezmála tři týdny zabývá především malajsijským boeingem sestřeleným nad Ukrajinou, v Indickém oceánu pokračuje pátrání po pět měsíců zmizelém letounu stejné společnosti.

Do hledání trosek letu MH370 se nově zapojí nizozemská firma.

Boeing 777, jenž začátkem letošního března zmizel z radarů během cesty z Kuala Lumpur do Pekingu, má najít za pomoci speciálního vybavení.

Australská vláda za pomoc zaplatí společnosti Fugro přes 50 milionů dolarů, tedy v přepočtu asi miliardu korun.

Za to od září sonary prohledá 60 000 čtverečních kilometrů mořského dna.

Problémem jsou i vulkány

Odborníci jsou přesvědčeni, že se letadlo zřítilo u západního pobřeží Austrálie.

"Věřím, že zmizelý letoun najdeme v oblasti, kde si myslíme, že je," řekl novinářům australský vicepremiér Warren Truss.

Martin Dolan, vrchní komisař australského Úřadu pro bezpečnost v dopravě, si myslí, že nalezení trosek boeingu je ambiciózní a náročný úkol. "Objevili jsme několik překvapení," nechal se slyšet.

Pátrači totiž při mapování oblasti našli velké - až tříkilometrové - výkyvy hloubky moře. Pod hladinou se navíc nacházejí vulkány.

Pomůžou podmořské videokamery

Několik speciálních plavidel prozkoumá rozsáhlou oblast o velikosti Tasmánie, a to s pomocí sonaru a videokamer.

Australský vicepremiér Truss upozornil, že sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou nijak neovlivnilo pátrání po zmizelém letu MH370.

Podle jeho slov se může změnit také výše vyplacené sumy nizozemské firmě. "Velikost smlouvy závisí na tom, jak dlouho se bude pátrat ve vodě," vysvětlil. "Pokud se nám podaří najít vrak hned první den, náklady budou mnohem nižší, než kdybychom ho hledali rok."

Obří Boeing 777 s 239 lidmi na palubě zmizel z radarů 8. března. Satelitní snímky a údaje z radarů ukazují, že se odklonil od plánované trasy. Odborníci na základě analýz předpokládají, že letadlu došlo palivo a zřítilo se v odlehlé oblasti Indického oceánu.

Pátracím týmům se dosud nepodařilo najít jediný kus trosek letounu. Hledání komplikuje i to, že černým skřínkám, které za normálních okolností vysílají signály, pravděpodobně došly baterie.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Basketbalisté Atlanty díky 48 bodům Younga vyhráli v Milwaukee

Basketbalisté Atlanty vstoupili do semifinálové série NBA vítězstvím 116:113 v Milwaukee. Hlavní zásluhu na tom měl rozehrávač Trae Young, který si 48 body vytvořil nový osobní rekord v play off a jen dva body zaostal za svým kariérním maximem. K tomu přidal 11 asistencí. Pro Bucks to byla první domácí porážka v letošních vyřazovacích bojích, naopak Hawks vyhráli poprvé v semifinále NBA od roku 1968 a stěhování do Atlanty ze St. Louis.

Další zprávy