Potvrzeno: Zmizelé letadlo spadlo do oceánu, nikdo nepřežil

Petr Jemelka Petr Jemelka
Aktualizováno 24. 3. 2014 19:25
Malajsijské úřady potvrdily, že se boeing zřítil do Indického oceánu jižně od australského města Perth. Proč se letoun odklonil z plánované trasy, zůstává záhadou.
Pozůstalí při sledování pondělní tiskové konference.
Pozůstalí při sledování pondělní tiskové konference. | Foto: Reuters

Kuala Lumpur - Dvoutýdenní spekulace o tom, co se stalo se zmizelým Boeingem 777 Malaysian Airlines, jsou u konce.

Malajsijské úřady potvrdily, že se letoun s 239 lidmi na palubě zřítil do Indického oceánu západně od australského města Perth. Neštěstí nikdo nepřežil.

Stroj letěl, dokud mu nedošlo palivo. Havaroval sedm hodin po posledním kontaktu s dispečery.

Místo jeho posledního výskytu se podařilo lokalizovat díky datům, která vyšetřovatelům poskytly britská satelitní společnost Inmarsat a britský úřad pro vyšetřování leteckých nehod.

Společnost Inmarsat dokázala osvětlit cestu letu MH370 pomocí doposud nepoužitého typu analýzy dat.  

Pohřešovaný stroj dosud nebyl nalezen, v Indickém oceánu ale pátrací týmy spatřily množství předmětů, které by mohly být troskami stroje. K některým z nich byly vypraveny lodě.

Malajsijský premiér během tiskové  konference.
Malajsijský premiér během tiskové konference. | Foto: Reuters

"Jedná se o odlehlé končiny, daleko od míst, kde by se dalo přistát. Proto vás musím s hlubokou lítostí informovat, že let MH370 skončil na jihu Indického oceánu," prohlásil malajsijský premiér Najib Abdul Razak.

Další podrobnosti slíbil sdělit na úterní tiskové konferenci.

Francouzský úřad pro vyšetřování dopravních nehod nicméně konstatoval, že je oblast, v níž se letoun mohl zřítit, příliš rozsáhlá, a zahájení podmořského pátrání tak zatím není možné.

Příbuzným cestujících malajsijské úřady rozeslaly textovou zprávu, v níž o výsledcích pátrání informují.

"Malajsijské aerolinky hluboce litují, že musejí oznámit, že let MH370 byl nade vši pochybnost ztracen a že nikdo na palubě nepřežil. Jak v příští hodině uslyšíte od premiéra, musíme teď přijmout důkazy, které prokazují, že se letadlo zřítilo na jihu Indického oceánu," stálo v ní.

V Číně, jejíž občané tvořili většinu cestujících zmizelého letadla, přijali příbuzní obětí opírající se doposud o zbytky naděje zprávu s velkými emocemi. Uprostřed křiku a hlasitých vzlyků padla jedna žena na kolena a volala: "Můj synu! Můj synu!" Zdravotníci museli jednoho zhrouceného muže a ženu dokonce vynést v nosítkách. Čínské úřady zároveň požádaly malajsijskou vládu o podrobnější informace.

V Kuala Lumpuru řekl otec 29letého leteckého inženýra, který byl na palubě osudného stroje, že se někteří členové rodiny zhroutili v slzách poté, co se dozvěděli nejnovější informaci. "Přijímáme zprávy o tragédii. To je osud," řekl.

Letadlo linky MH370 se ztratilo z radarů v noci na 8. března během cesty z Kuala Lumpuru do Pekingu. Vyšetřovatelé již dříve vyjádřili podezření, že letadlo někdo záměrně odklonil tisíce kilometrů od plánované trasy. Spekuluje se o únosu či sabotáži, nicméně vyloučeny nejsou ani technické problémy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 49 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy