Pozůstalí lidí z MH370 teď sami nabízejí pomoc. Těm z MH17

Petr Jemelka Petr Jemelka
28. 7. 2014 13:47
Jsme tu pro ně. Víme, jak je to těžké a bolestné, vysvětlila manželka stevarda Patricka Francise Gomeze.
Příbuzní a blízcí cestujících z letu MH17.
Příbuzní a blízcí cestujících z letu MH17. | Foto: Aktuálně.cz

Kuala Lumpur - Pozůstalí cestujících ze zmizelého letu MH370 Malajsijských aerolinek, jenž se pohřešuje od začátku března, začínají spontánně nabízet pomoc těm, kteří ztratili své blízké na palubě letu MH17, Boeingu 777 sestřeleného nad východní Ukrajinou.

Ostatky cestujících do Malajsie dorazí nejdřív za několik týdnů. Teprve poté se budou moci malajsijští truchlící se svými blízkými naposledy rozloučit.

Čekání je hrozné, což příbuzní pasažérů z prvního ztraceného boeingu dobře vědí.

Víme, čím si procházejí, víme, jak je to těžké a bolestné.

"Nikdo si nezaslouží prožívat to, co prožívají. Teď si procházejí tím, čím si my prošli na začátku. Zatím stojí jen o ticho a soukromí, jsme tu ale pro ně," řekla listu The Guardian manželka stevarda Patricka Francise Gomeze. "Víme, jak je to těžké a bolestné."

Zatímco let MH370 se za stále nevyjasněných okolnosti ztratil někde nad Indickým oceánem, Boeing 777 stejných aerolinek nad Doněckou oblastí podle všech indicií sestřelili proruští separatisté.  

Premiér Najib Razak, který s ozbrojenci o vydání ostatků přímo vyjednával, původně prohlašoval, že by se mohly vrátit na konci ramadánu, tedy v těchto dnech.

Koncem minulého týdne ale připustil, že to - kvůli ohledání v Nizozemsku - může trvat mnohem déle.

"Kvůli technickým a právnickým náležitostem je velmi nepravděpodobné, že těla budou vydána v blízké budoucnosti," přiznal.

Oněmi "technologickými náležitostmi" je myšlena především identifikace těl na základě vzorků krve odebraných nejbližším příbuzným. Mezinárodní tým vyšetřovatelů leteckých nehod a dalších forenzních expertů pracuje také na Ukrajině.

Těla 283 pasažérů a 15 členů posádky byla do Amsterdamu přepravena v pátek. I s posádkou bylo na palubě 43 Malajsijců.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy