Firma nechce opakování MH370, nabízí sledování letů zdarma

Zahraničí Zahraničí
12. 5. 2014 19:34
Nabízená služba Inmarsatu přenáší každou čtvrthodinu přes satelitní síť data o poloze letadla zjištěná pomocí GPS.
Foto: Reuters

Londýn - Zhruba dva měsíce poté, co se z radarů na cestě do Pekingu ztratil boeing malajsijské společnosti Malaysia Airlines s 239 lidmi na palubě, přišla britská firma Inmarsat s nabídkou, která by při podobných tragédiích mohla napříště zjednodušit pátrání.

Satelitní společnost, která se podílela právě i na pátrání po zmizelém letu MH370, chce všem leteckým společnostem zdarma nabídnout základní sledovací službu, která by dokázala blíže určit konečnou lokaci letadel.

"Naše zařízení už je nainstalováno na 90 procentech všech širokých tryskových letadel na světě. Je to okamžité řešení pro průmysl bez toho, aby to průmysl něco stálo," cituje viceprezidenta společnosti Chrisa McLaughlina server BBC.

Právě finanční náklady jsou totiž často zmiňovaným důvodem, proč podobné sledování pomocí GPS není používáno zcela běžně.

Kontrola po 15 minutách

Nabízená služba přenáší každou čtvrthodinu přes satelitní síť Inmarsatu data o poloze letadla zjištěná pomocí GPS, spolu s dalšími údaji, jakými jsou nadmořská výška, kurs a rychlost stroje.

Společnost teď navrhuje, aby tuto službu na její vlastní náklady (cca 3 miliony liber ročně) využívala všechna dopravní letadla.

Pátrání po boeingu.
Pátrání po boeingu. | Foto: Reuters

Inmarsat se přitom domnívá, že část výdajů by se firmě mohla vrátit, pokud by si některé společnosti posléze zakoupily nadstandardní služby. V současnosti firma nabízí zdarma své služby i v námořní dopravě, kde bez poplatku přenáší tísňová volání.

Nabídku Inmarsat zveřejnil krátce před konferencí o sledování letadel v kanadském Montrealu, kterou hostí Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO). Ve snaze zabránit obdobným neštěstím jako u letu MH370 přicházejí s návrhy i další firmy.

Firma pomohla s pátráním po ztraceném boeingu

Londýnská společnost se angažovala i při hledání ztraceného letu MH370, jehož cestu dokázala osvětlit pomocí dosud nepoužitého způsobu analýzy dat. Pátrací týmy se díky tomu mohly zaměřit na část Indického oceánu, kde se letadlo podle všeho zřítilo. Stroj se ale i navzdory tomu dosud nepodařilo najít.

Pravděpodobnou lokaci podle všeho zříceného letadla vyšetřovatelé určili pomocí řady elektronických komunikací, které každou hodinu propojovaly zařízení Inmarsatu na palubě boeingu s pozemní stanicí. Server je označuje coby "potřesení rukou" či krátká "cinknutí", která pravidelně ověřovala, zda funguje satelitní spojení. Jejich složitou analýzou pak odborníci určili pravděpodobnou polohu letounu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy