Canberra - Ačkoliv se svět bezmála tři týdny zabývá především malajsijským boeingem sestřeleným nad Ukrajinou, v Indickém oceánu pokračuje pátrání po pět měsíců zmizelém letounu stejné společnosti.
Do hledání trosek letu MH370 se nově zapojí nizozemská firma.
Boeing 777, jenž začátkem letošního března zmizel z radarů během cesty z Kuala Lumpur do Pekingu, má najít za pomoci speciálního vybavení.
Australská vláda za pomoc zaplatí společnosti Fugro přes 50 milionů dolarů, tedy v přepočtu asi miliardu korun.
Za to od září sonary prohledá 60 000 čtverečních kilometrů mořského dna.
Problémem jsou i vulkány
Odborníci jsou přesvědčeni, že se letadlo zřítilo u západního pobřeží Austrálie.
"Věřím, že zmizelý letoun najdeme v oblasti, kde si myslíme, že je," řekl novinářům australský vicepremiér Warren Truss.
Martin Dolan, vrchní komisař australského Úřadu pro bezpečnost v dopravě, si myslí, že nalezení trosek boeingu je ambiciózní a náročný úkol. "Objevili jsme několik překvapení," nechal se slyšet.
Pátrači totiž při mapování oblasti našli velké - až tříkilometrové - výkyvy hloubky moře. Pod hladinou se navíc nacházejí vulkány.
Pomůžou podmořské videokamery
Několik speciálních plavidel prozkoumá rozsáhlou oblast o velikosti Tasmánie, a to s pomocí sonaru a videokamer.
Australský vicepremiér Truss upozornil, že sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou nijak neovlivnilo pátrání po zmizelém letu MH370.
Podle jeho slov se může změnit také výše vyplacené sumy nizozemské firmě. "Velikost smlouvy závisí na tom, jak dlouho se bude pátrat ve vodě," vysvětlil. "Pokud se nám podaří najít vrak hned první den, náklady budou mnohem nižší, než kdybychom ho hledali rok."
Obří Boeing 777 s 239 lidmi na palubě zmizel z radarů 8. března. Satelitní snímky a údaje z radarů ukazují, že se odklonil od plánované trasy. Odborníci na základě analýz předpokládají, že letadlu došlo palivo a zřítilo se v odlehlé oblasti Indického oceánu.
Pátracím týmům se dosud nepodařilo najít jediný kus trosek letounu. Hledání komplikuje i to, že černým skřínkám, které za normálních okolností vysílají signály, pravděpodobně došly baterie.