Kdo přežije, vyhrál. Cesty pašeráků lidí do Evropy

Kateřina Vítková Tomáš Kunc Kateřina Vítková, Tomáš Kunc
5. 5. 2015 6:48
Francouzi a Italové zachránili o víkendu bezmála 6000 běženců, kteří se snažili dostat přes Středozemní moře do Evropy. Kudy? Projděte si přehlednou grafiku.
Foto: Aktuálně.cz

Centrální středomořská cesta (Central Mediterranean Route)

Na trase do Itálie běženci většinou zakotví na malém italském ostrově Lampedusa. Od břehů Tuniska je vzdálen jen 140 kilometrů.

 Značná část lodí s uprchlíky ale vyráží ze vzdálenější Libye. Destabilizovaná země je totiž po pádu Muammara Kaddáfího rájem převaděčů a obchodníků s lidmi.

Krom Lampedusy uprchlíci míří i na Sicílii či na Maltu. Cestují většinou na přeplněných starých rybářských lodích, nebo dokonce na gumových člunech.

Loni našlo podle UNHCR ve vlnách Středozemního moře smrt okolo 3 500 uprchlíků. 

V roce 2013 do EU touto cestou dorazilo asi 40 000 lidí, v roce 2014 jich břehů Itálie dosáhlo přes 170 000. Za první čtvrtletí roku 2015 trasu využilo 10 237 lidí.

Mezi běženci na trase do Itálie dominují lidé z válkou sužovaných oblastí - ze Sýrie a Eritreje.

Vývoj trasy: (Central Mediterranean Route)

Pozn.: Od října 2014 se do dat zahrnují i počty běženců, kteří směřují do italských regionů Apulie a Kalábrie. Ti většinou přecházejí hranice z Turecka do Řecka, případně vyplouvají z Turecka či Egypta. Trasa zahrnuje i sekundární pohyb mezi Řeckem a Itálií. V roce 2013 tuto trasu použilo asi 5000 lidí.


Zdroj: Frontex

 

Právě se děje

Další zprávy