Později Vlasov upadl do zajetí a přešel na stranu nacistů jako vůdce Ruské osvobozenecké armády, jejíž příslušníci bývají známi jako vlasovci. Po válce byl Vlasov jako zrádce a kolaborant v Moskvě oběšen.
"Jak ubohá pomsta, jak hloupý pokus přepsat historii," napsal bloger Rustem Adagamov, který jako první na zmizení Vlasovova jména z památníku upozornil.
Оказывается, в Дмитрове затерли имя Власова на памятной доске. Какая жалкая месть, какая нелепая попытка переписать историю. Впрочем, вполне в духе времени. #BLM по-русски :-) pic.twitter.com/SqTYSDBaVH
— Рустем Адагамов (@adagamov) July 27, 2020
O vymazání Vlasovova jména z pamětní desky podle serveru MBCH požádalo ruské ministerstvo obrany. "Je to pravda. Vymazali ho na základě dopisu ministerstva obrany. Byla mu dokázána zrada. Ministerstvo požádalo o tento typ práce a práce byla provedena," uvedl mluvčí místní správy, aniž by upřesnil, kdy se tak stalo.
Připomínka Vlasovových vojenských zásluh vyvolala kontroverze také letos v Česku. Zastupitelstvo pražských Řeporyjí odhalilo v dubnu vzpomínkové místo na padlé vlasovce, kteří ještě před příchodem Rudé armády pomáhali pražským povstalcům v květnu 1945 v boji proti nacistické přesile. Ruské velvyslanectví na památník reagovalo podrážděně, označilo jej za ústupek těm, kdo se snaží o revizi výsledků druhé světové války.