Poutníci, kteří se o letošních Vánocích vydají starodávnou cestou z Jeruzaléma do Betléma, se ocitnou ve slepé ulici.
Skončí totiž u vysoké betonové zdi hlídané izraelskou armádou.
"I Josef s Marií by ji museli překonat"
Prašná cesta do města Ježíšova narození byla bránou do Betléma od dob antiky a mohla být i cestou, kterou se ubírali Josef s Marií. Jenže dnes vede k něčemu, co starosta Betléma nazývá "největším světovým vězením".
Letos poprvé budou muset poutníci procházet železnou bránou v osmimetrové betonové zdi a než stanou v biblickém Betlémě, projdou i rentgenem.
"Kdyby tu Josef s Marií byli dnes, museli by projít kontrolním stanovištěm, jako kdokoli jiný," říká sestra Erica, jeptiška, která zrovna vchází do města.
Zeď má chránit před sebevražednými útoky
Betlém je již rok oddělen od okolního světa zdí. Izrael ji nechal vystavět, údajně aby zabránil sebevražedným atentátníkům pronikat do vlastních měst. Přes množství protestů ze zahraničí Izrael její existenci stále obhajuje.
Jejím smyslem je ochránit před útoky Jeruzalém. Velká část sebevražedných útočníků totiž přichází do Jeruzaléma z oblasti sousedního Betléma, a protože zeď umožňuje jejich kontrolu, zamezí tak prý až devadesáti procentům možných útoků.
Izraelská armáda oznámila, že na Vánoce příslušná omezení poněkud uvolní. Očekává se návštěva až 200 000 křesťanů, což je dvojnásobek oproti loňsku. "Budeme se snažit být trochu shovívavější, aby všechno šlo rychle," řekl agentuře Reuters mluvčí jeruzalémské policie Shmuel Ben-Ruby.
Okolí zdi zeje prázdnotou
Místní obyvatelé však zdí rozhodně nadšeni nejsou. Na druhé straně železné brány, která připomíná velká garážová vrata, pokračuje stará betlémská cesta. Kdysi prosperující část města, kde se Palestinci každodenně stýkali s Izraelci v kavárnách a obchodech, je dnes takřka opuštěná.
PŘEČTĚTE SI: Šaron měl mrtvici, jeho stav se zlepšuje
Poměry se změnily, když před pěti lety začalo palestinské povstání. Přímo v okolí tehdy probíhaly boje mezi izraelskými vojáky a palestinskými ozbrojenci. Dnes je vchod do města sevřen mezi dvě zdi: bariéru, která odděluje Betlém od jeho kulturního a duchovního dvojčete Jeruzaléma, a zeď chránící hrob biblické Ráchel uvnitř města.
"Jsme odříznuti od sousedství a od obchodního života," říká pro Reuters Nikola, palestinský křesťan, který vlastní restauraci kousek od brány. "Před několika lety tu bylo tolik lidí, že bych teď určitě neměl čas s vámi mluvit," dodává. "Dnes můžu spočítat zákazníky na prstech jedné ruky,"