Šaron měl mrtvici, jeho stav se zlepšuje

19. 12. 2005 14:31
Jeruzalém - Izraelský premiér Ariel Šaron, který v neděli utrpěl slabší mozkovou příhodu, se podle lékařů uzdravuje a mohl by být již v úterý propuštěn do domácího ošetřování.

Ariel Šaron strávil v nemocnici klidnou noc, jeho zdravotní stav je podle sdělení vlády dobrý. Šaron ztratil v neděli večer krátce vědomí a byl narychlo převezen do nemocnice.

Testy, kterým se Ariel Šaron v nemocnici podrobil, potvrdily, že utrpěl slabší mozkovou příhodu. Podle lékařů je jeho stav stabilizovaný a jeho život není ohrožen.

"Neexistuje žádný důvod ke strachu," citovala agentura Reuters Šaronova osobního lékaře Boleslava Goldmana.

Šaronovi se udělalo nevolno v jeho jeruzalémské kanceláři krátce po jednání s kolegou z vlády Šimonem Peresem. Byl proto převezen do nemocnice. Během transportu ztratil vědomí, které však krátce poté opět nabyl.

Dnes dopoledne byl premiér opět vyšetřen. Lékaři sdělili, že vypadá a cítí se dobře, tak jako obvykle. "Věříme, že ho již zítra budeme moci pustit domů. I nadále však bude pod lékařským dohledem," oznámil  Jair Birenbaum, ředitel nemocnice Hadassah nedaleko Jeruzaléma, kde je Šaron hospitalizován.  

Lékaři uvedli, že premiérova mozková příhoda byla způsobena krevní sraženinou vcelku běžnou i u jinak zdravých lidí. "Existuje velká šance, že se to nebude opakovat," sdělil neurolog Tamir Ben-Hur, který Šarona léčil. "Je ovšem třeba, aby si v nadcházejících dnech odpočinul, pak se může vrátit k běžné práci," dodal.

Politická kariéra Ariela Šarona v datech, ČTĚTE ZDE.

Šaron v nemocnici normálně komunikoval s lékaři. "Zatím se mě ještě nezbavíte," citovala jeho slova adresovaná v žertu lékařům izraelská televize.

Zatímco řada světových státníků včetně palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse či George Bushe poslala Šaronovi přání brzkého uzdravení, někteří Palestinci oslavovali zprávu o jeho hospitalizaci střelbou do vzduchu.

Šaronovi je 77 let a přestože trpí nadváhou, neměl v poslední době žádné vážnější zdravotní problémy.

V listopadu způsobil zemětřesení na izraelské politické scéně, když se rozhodl opustit pravicový blok Likud, který spoluzakládal, a vytvořil novou středovou liberální stranu. Ta má podle průzkumů veřejného mínění naději na vítězství v předčasných parlamentních volbách, které se budou v Izraeli konat v březnu.

PŘEČTĚTE SI: Šaron odchází, aby se vrátil s mírem

Šaron je momentálně uprostřed předvolební kampaně, která by mu měla zajistit znovuzvolení. Pokud by musel z jakýchkoli důvodů účast ve volbách vzdát a odejít z politické scény, znamenalo by to podle analytiků pro Izrael další otřes.

"V okamžiku, kdy Šaron odejde, se změní úplně všechno," řekl agentuře Reuters politolog Samuel Sandler.

Poradci premiéra však ujišťují, že se o nahrazení Šarona neuvažuje, a to ani dočasně.

S Arielem Šaronem se během své dnes začínající návštěvy Izraele měl setkat český premiér Jiří Paroubek. Vzhledem k hospitalizaci izraelského přesedy vlády není jasné, zda se plánované jednání uskuteční.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy