Řím - Italský premiér Silvio Berlusconi má pro své voliče další lákadlo. Tentokrát jim slibuje, že zemi uchrání před přílivem přistěhovalců, zejména z Afriky a východní Evropy.
„Předchozí levicové vlády otevřely dveře nelegálním migrantům a chtěly zde vybudovat multietnickou společnost," cituje Berlusconiho britský deník Telegraph. „Ale budovat takovou společnost není podle našich představ."
Vizi Itálie bez přistěhovalců ostře zavrhla místní opozice.
„Ano, pane premiére, máme jinou představu o tom, jaká by měla být Itálie - multikulturní, pluralistická a svobodná," nechala se slyšet členka Demokratické strany Giovanna Melandriová.
„Chceme budovat zemi, kde víc než na barvě pleti a rasové či náboženské příslušnosti záleží na upřímnosti a čestnosti," dodala.
Nevstřícný postup italské vlády vůči přistěhovalcům kritizovala i Agentura pro uprchlíky Spojených národů, Lékaři bez hranic, Vatikán a italská opozice, jež jej nazvala „ostudou".
Zpátky do Afriky
To, že Berlusconi myslí svá slova vážně, dokázal již minulý týden, kdy italské pobřežní hlídky a námořní jednotky eskortovaly několik lodí, na kterých se nacházelo zhruba 1 500 imigrantů, zpět do libyjského přístavu.
Před zavedením nové, přísnější imigrační politiky italské úřady uprchlíky na své půdě přijímaly a až později se na základě posouzení jejich žádostí o azyl rozhodovaly, zda jim jej udělit.
Za paušální odmítání imigrantů však Berlusconi sklidil kritiku i z pravé části politického spektra. Podle italského novináře Guida Romea se v tomto případě proti Berlusconimu postavil i Gianfranco Fini, bývalý lídr pravicového Národního spojenectví (Alleanza Nazionale), které se nedávno s Berlusconiho stranou Vzhůru, Itálie (Forza Italia) spojilo v jednu stranu.
Odvrácení pozornosti
„Média se proti Berlusconiho politice velmi ohrazují," řekl Aktuálně.cz Guido Romeo, který pracuje pro italský list Il Sole 24 Ore.
„Itálie je už dávno multikulturní a multietnickou společností a bez přistěhovalců bychom nebyli tam, kde jsme nyní. Demograficky Itálie vymírá a za dvacet let bychom bez přistěhovalců neměli ani na důchody," dodává Romeo a upzorňuje, že kriminalita v Itálii stabilně klesá, ale média mají tendenci psát jen o zločinech, které páchají nově příchozí z východní části Evropy a Afriky. To přiživuje xenofobní pocity Italů a nahrává Berlusconimu k vytahování protipřistěhovalecké karty.
Guido Romeo také zmiňuje Berlusconiho rozvod, o kterém média minulý týdern hojně informovala. Premiér se údajně „všemožně snaží o odvrácení pozornosti od osobního života, neboť se provalilo několik jeho románků s nezletilými dívkami".
Podle Berlusconiho budou do země vpuštěni pouze ti, kteří splní podmínky udělování politického azylu a kteří vstoupí na italskou půdu.
„V případě uprchlíků, kteří byli chyceni v mezinárodních vodách, má Itálie právo dotyčné odmítnout a poslat zpátky domů," bránil se premiér kritice přicházející ze všech stran.
Nová legislativa o přistěhovalectví také počítá s tím, že lékaři a učitelé oznámí případy, kdy budou mít podezření, že jejich pacienti či studenti jsou v zemi nelegálně.
Hromadná doprava jen pro Italy
Protipřistěhovalecká rétorika v Itálii nicméně zdaleka není jen doménou úřadujícího premiéra.
Matteo Salvini, člen zastupitelstva města Milán a funkcionář ultrapravicové strany Liga severu, například minulý týden navrhl, aby milánská městská hromadná doprava byla vyhrazena pouze Italům.
„Lidé z Milána by měli mít rezervovaná místa podobně, jako jsou vyhrazena pro fyzicky postižené lidi a ženy. Pokud nezastavíme imigraci, z místních Italů se brzy stane minorita, kterou bude potřeba chránit," nechal se slyšet tento kandidát nadcházejících voleb do Evropského parlamentu.
Italská komunistická strana jeho návrh označila za „rasistický". Dario Franceschini z Demokratické strany jej zase nazval „odporným" a přirovnal jej k zákonům, které kdysi prosazoval italský diktátor Benito Mussolini.