Berlusconimu v čele nové strany roste mocenský apetit

Naďa Straková
30. 3. 2009 14:00
Lídr nově vzniklé formace Lid svobody chce omezit pravomoci všem vyjma sebe
Berlusconiho oblíbené gesto
Berlusconiho oblíbené gesto | Foto: Reuters

Řím - S výjimkou šedé eminence italské poválečné politiky Giulia Andreottiho se nenašel nikdo, kdo by od dob fašistického diktátora Benita Mussoliniho vládl v Itálii tak dlouho jako Silvio Berlusconi. A málokdo pochybuje o tom, že úřadující premiér nakonec Andreottimu jeho rekord vezme.

Dvaasedmdesátiletý Berlusconi se nyní rozhodl svou roli v italské politice ještě více posílit tím, že svoji stranu Vzhůru, Itálie (Forza Italia) o víkendu spojil s ultrapravicovou stranou Gianfranca Finiho Národní spojenectví (Alleanza Nazionale), která kdysi navazovala na Mussoliniho fašistické ideje.

V Římě se v neděli sešlo na 6 000 lidí, aby tuto nově vzniklou pravicovou formaci jménem Lid svobody (Il Popolo della Libertà) pokřtili a zároveň oslavili zvolení jejího čerstvého předsedy Silvia Berlusconiho.

„Svoboda je naším světským náboženstvím, naší polárkou, jež nás při našem rozhodování povede,“ oznámil svým příznivcům dvaasedmdesátiletý Berlusconi, který v premiérském křesle seděl již třikrát.

Jeho slova i zvolení předsedou nové strany přítomní vyznavači pravicových ideálů vítali nadšeným pokřikem: „Silvio! Silvio!“ a také „Díkybohu, že tu máme Silvia!“.

Reforma ústavy na pozadí mocenského sboje

Jak uvádí ve svém dnešním vydání britský deník Financial Times, Berlusconi na víkendovém kongresu znovu zopakoval potřebu reformovat ústavu a omezit pravomoci italského parlamentu i hlavy státu.

Ruce vzhůru, Itálie - Silvio Berlusconi a Gianfranco Fini jsou tady
Ruce vzhůru, Itálie - Silvio Berlusconi a Gianfranco Fini jsou tady | Foto: Reuters

„Je nutné ústavu obohatit a oživit… Pravomoci premiéra jsou v tuto chvíli téměř nulové… Země potřebuje řídit,“ řekl jásajícímu davu mediální magnát a zručný populista Berlusconi.

Jak rychle umí Berlusconi měnit zákony své země, se Italové mohli přesvědčit letos v únoru v případě Eluany Englarové, která po autonehodě přežívala ve vegetativním stavu po dlouhých 17 let. Otec Eluany celé roky marně usiloval o to, aby ji lékaři od přístrojů odpojili, a dopřáli jí důstojnou smrt.

Když se mu to konečně podařilo, přijal Berlusconiho kabinet coby samozvaný strážce konzervativních hodnot v zemi urychleně směrnici zakazující v podobných případech přerušení umělé výživy. Italský prezident Giorgio Napolitano, bývalý komunista a Berlusconiho politický odpůrce, ji však odmítl podepsat. Eluana po odpojení umělé výživy do několika dní zemřela.

Obdiv i nenávist

K nové Berlusconiho formaci se připojilo dalších jedenáct malých stran, mezi nimi i strana vedená "Duceho" pravnučkou Alessandrou Mussoliniovou.

Benito Mussolini v době své vlády postupně přebíral velení nad různými ministerstvy. V jednu chvíli vedl sedm z nich a k tomu byl premiérem.
Benito Mussolini v době své vlády postupně přebíral velení nad různými ministerstvy. V jednu chvíli vedl sedm z nich a k tomu byl premiérem. | Foto: supremocomando.com

Lid svobody se podle posledních průzkumů těší podpoře 42 procent voličů. Nejbohatší muž Itálie Berlusconi, jehož politickou kariéru poznamenalo několik korupčních skandálů, je pevně přesvědčen, že nová napravo směřující strana získá v červnových volbách do Evropského parlamentu nadpoloviční většinu všech hlasů.

Podle italského ekonomického deníku Il Sole 24 Ore víkendový ustavující sjezd Lidu svobody potvrdil, že od konce druhé světové války se v Itálii nenašel nikdo, kdo by zemi rozděloval víc než Berlusconi. Italové svého současného vůdce podle autora článku Stefana Folliho buď bezvýhradně "obdivují, či hluboce nenávidí“.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy