Slavné město vybudované na vodě čelí již dlouhou dobu častým záplavám. Debata, jak město ochránit před slanou vodou z Jaderského moře, je stará už desítky let.
Komise schválila výstavbu bariér
Mezi návrhy, které za ta léta vznikly, se objevil i koncept protizáplavových bariér. Zdá se, že projektu, který byl vypracován již za minulé vlády Silvia Berlusconiho, nic nebrání. Právě tento plán totiž posvětila ve středu komise složená ze státních a místních úředníků.
Náklady na stavbu zábran, které by v případě potřeby ochránily Benátky před zvyšující se vodní hladinou, se odhadují na 4,3 miliardy eur (zhruba 120 miliard korun). V nejbližší budoucnosti zde však stále častějším záplavám, které jsou přičítány globálnímu oteplování, nic nezabrání. Realizace projektu totiž zabere několik let.
Moře se promění v rybník, bojí se odpůrci
Příznivci projektu zdůrazňují, že na jeho realizaci závisí budoucí existence města, mnohé lidi však vidina ohrazených Benátek znepokojuje.
Mezi nimi je i starosta města Massimo Cacciari. Tvrdí, že plán má technické i ekologické nedostatky. Navíc podle něj nebude vyčleněná částka na odvážný plán stačit.
Mořské bariéry se nelíbí ani ochráncům přírody. Bojí se, že by se Benátky v době záplav proměnily ve "stojatý rybník".
Jméno nového krotitele moře je Mojžíš
Technici z italské společnosti FIAT nazvali projekt MOSE ("zkušební elektromechanická jednotka"). Při vymýšlení jména se nechali inspirovat Mojžíšem (italsky Mosé), postavou ze Starého zákona, před kterou se rozestoupilo moře. Z technického hlediska si pak vzali za příklad systém, který již delší dobu funguje na řece Temži protékající Londýnem.
Benátské řešení bude obsahovat 79 mobilních zábran, které ochrání tři vstupy do laguny. V případě, že se moře začne vzdouvat, vysunou se nad hladinu skryté brány, které záplavovou vlnu účinně zastaví.
Záplavy - každoroční úděl Benátčanů
Záplavy jednoho z nejnavštěvovanějších italských měst nejsou otázkou pouze posledních desetiletí. Nejhorší katastrofa postihla Benátky v roce 1966, kdy se do kanálů města vlila téměř dvoumetrová vlna.
Někteří vědci vyslovili obavu, že se hladina Jaderského moře zvedne v tomto století o půl metru. Jiní předkládají názor, že budou za padesát let záplavy v Benátkách každodenním jevem. Za takové situace by život ve městě nebyl bez umělé ochrany myslitelný.