Benátky se vylidňují.Zbydou jen turisté?

čtk, NYT,man
6. 10. 2006 12:38
Benátky - Slavné a obdivované italské město, postavené na vodě, má problém. Opouštějí ho obyvatelé.
Foto: Reuters

Deník New York Times ve své reportáží uvádí, že za posledních padesát let se počet stálých obyvatel Benátek snížil ze 170 tisíc na přibližně 60 tisíc.

Bod zlomu

Důvody ? Vysoké náklady na bydlení a nejistá budoucnost některých částí města.

"Dosáhli jsme bodu zlomu, bodu, kdy se věci mohou začít hroutit," varuje městský plánovač Ezio Micelli, který vede místní agenturu pro rozvoj nemovitostí.

Foto: Reuters
 

Jednatřicetiletá Mirella Dalla Pasquaová se narodila a vyrostla v Benátkách, křehkém městě vybudovaném na vodě. Před čtyřmi měsíci podle New York Times udělala to, co si nikdy nemyslela, že udělá: koupila dům na pevnině.

"Neměla jsem na vybranou. Ceny jsou tu nemožně vysoké. Mladí lidé si to nemohou dovolit," řekla.

"Konec" v roce 2030 ?

Zatímco Benátčané odcházejí, turistů je čím dál víc. Podle nedávných odhadů jich jen během roku 2005 přijelo 15 až 18 milionů. V některých dnech převýší počet návštěvníků snadno počet domácích.

Pokud bude tento trend pokračovat, Benátčané by mohli do roku 2030 úplně vymizet a historické jádro města bude přežívat jen díky turistům.

Foto: Reuters

"Nemá smysl mluvit dál o Benátkách jako o městu. Je v podstatě zcela ztraceno. Otázkou zůstává, co s ním bude v budoucnu," soudí Robert Davis, profesor italských dějin na Ohijské státní univerzitě."

Mezi turisty se nedá normálně žít 

Benátky jsou sice na turistickém ruchu velmi ekonomicky závislé, turisté však komplikují všední život místních lidí. Benátčané si stěžují si na vysoké ceny základních potravin, na nemožnost žít normálně.

Obchody a služby nezbytné pro každodenní život byly vytěsněny prodejnami nabízejícími sklo z Murana nebo křiklavé keramické masky, typické pro benátský festival.

Hotely, ubytovny, restaurace a bary také potřebují prostor, v Benátkách tak vzácný, a tak ceny nemovitostí rostou. "Věci jsou příliš drahé. Když tu člověk zůstane, tak jenom proto, že třeba zdědil dům," uvedl další z místních Walter Pitteri.

Bydlení je v Benátkách výjimečně drahé. Byt o rozměru 90 metrů čtverečních v centru vyjde na 1,3 milionu dolarů (asi 29 milionů korun). Byt v benátské laguně na pevné zemi stojí polovinu až čtvrtinu.
   

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy