Praha - Šéfovi Kremlu Vladimiru Putinovi do hlavy nikdo nevidí, a tak se musí NATO i jeho spojenci připravit na všechno, včetně ozbrojeného konfliktu s Ruskem.
Spojené státy i členské státy Severoatlantické aliance cvičí vzájemnou ochranu den co den, samy ale válku nikdy nevyvolají, zdůrazňuje v rozhovoru pro Aktuálně.cz velitel amerických vojsk v Evropě generálporučík Frederick "Ben" Hodges.
Aktuálně.cz: Jak konflikt na východě Ukrajiny změnil vztah západních spojenců s Ruskem? Stala se Ruská federace po anexi Krymu nepřítelem Spojených států a NATO?
Ben Hodges: Tohle je otázka pro Severoatlantickou alianci.
A.cz: Vy jste ale v rozhovoru pro britský deník The Daily Telegraph prohlásil, že má ruský prezident Vladimir Putin v úmyslu "zničit NATO" a že pravděpodobně zvolí stejnou strategii jako na východě Ukrajiny. Že rozpoutá hybridní válku vůči některému z pobaltských států. Jsou NATO a Spojené státy na něco takového připraveny?
Jsem přesvědčený, že jediným řešením ukrajinské krize je společná strategie na diplomatické úrovni, a jsem si jistý, že si nikdo nepřeje nic jiného než to, aby byly plně ctěny dohody uzavřené v Minsku.
A.cz: Přesto, jak by vypadala případná reakce na potenciální hybridní válku v pobaltském regionu?
O tom nemohu spekulovat, ale mohu vám říci, že NATO, jeho spojenci a partneři pracují na tom, aby byli připraveni na cokoliv. Americká vojska v Evropě v poskytování těchto záruk hrají klíčovou roli. Naše regionálně rozmístěné a rotující síly dokazují naši připravenost. Operace Altantic Resolve toho byla dokonalým příkladem.
Rusko proti bezpečné Evropě
A.cz: Visí nad námi hrozba konvenční války, tedy otevřeného ozbrojeného konfliktu? V Evropě se mluví o tom, že členské země Evropské unie nejsou kvůli škrtům ve výdajích na obranu schopny zajistit vlastní bezpečnost. Je to pravda?
Riziko je tu vždycky, ale není možné předpovídat, jak je vážné. Americká armáda v Evropě bude vždy stát po boku svých spojenců z NATO a zajistí, aby byli v bezpečí. Realita je každopádně taková, že aktivity Ruska nepřispívají k bezpečné, klidné a prosperující Evropě.
A.cz: Jak daleko podle vás může Putin zajít, aniž by vyprovokoval vojenskou reakci Západu?
Nemohu mluvit za Putina nebo předpovídat jeho záměry. Mohu vám nicméně říct, že US Army Europe bude stát za svými spojenci z NATO a neustane ve výcviku ani další podpoře Aliance.
Uděláme z Ruska mírumilovný národ
A.cz: A daly Spojené státy a Severoatlantická aliance jasně najevo, kde je pomyslný bod, z něhož už není návratu?
Spojené státy a NATO celou dobu dávají Putinovi jasně najevo víru v to, že bude ctít dohody uzavřené v Minsku.
A.cz: V rozhovoru pro americký deník The Wall Street Journal jste řekl, že Rusko mobilizuje, že se připravuje na válku, kterou očekává v příštích pěti až šesti letech. S kým a proč by mělo Rusko válčit?
Záměry Ruska nezná nikdo jiný než Rusko, ale můžu vás ujistit, že jediným smyslem spojenectví NATO a Spojených států je spolupráce na společné obraně. NATO ani USA nemají v úmyslu vyvolat konflikt, ale naopak hledají cestu, jak z Ruska znovu udělat odpovědný a mírumilovný národ.
A.cz: Ruský prezident obhajuje současnou politiku Moskvy tím, že NATO neustále navyšuje své vojenské kapacity a rozšiřuje se směrem k hranicím Ruska. Tvrdí, že jeho země pouze hájí své národní zájmy. Nemá pravdu?
Spojené státy a NATO - stejně jako vždy v historii - neusilují o nic jiného než o to, aby partnerským státům zajistily bezpečnost. Rusko může hájit své "národní zájmy" zodpovědně, aniž by narušovalo hranice sousedních zemí.
A.cz: Řekl jste také, že Washington bude chtít ztrojnásobit svou vojenskou přítomnost v Evropě. Jaké jednotky a technika by měly do Evropy zamířit a kde přesně je chcete rozmístit? A kolik je v současné době na starém kontinentu amerických vojáků?
Je příliš brzy na to, abychom předjímali budoucnost americké armády v Evropě. Tato témata jsou stále projednávána.
V současné době je v Evropě okolo 30 tisíc vojáků a civilních zaměstnanců americké armády.
A.cz: Je pravděpodobné, že budou chtít Spojené státy vyslat vojáky do České republiky, nebo zde dokonce vybudují vojenskou základnu?
S Českou republikou máme velmi blízké vztahy, jakákoliv americká vojenská přítomnost v Česku by ale byla možná pouze v reakci na žádost české vlády.
A.cz: Zvažuje Washington vyzbrojení ukrajinské armády nebo jiné zapojení do konfliktu na východě země?
Jakožto členský stát NATO vždy stojíme za svými spojenci. V současné době vybavujeme a trénujeme Ukrajince v rámci operace Fearless Guardian. Na žádost ukrajinské vlády američtí výsadkáři cvičí 300 příslušníků nově utvořené Ukrajinské národní gardy. Výcvik tří praporů potrvá šest měsíců.