Minsk - V běloruském hlavním městě začal soud se dvěma mladíky, podezřelými z dubnových teroristických útoků v minském metru.
Pětadvacetiletí zámečníci Dzmitryj Kanavalav a Vladz Kavaljov z města Vitebsk podle prokuratury sestrojili a nastražili výbušninu, která 11. dubna ve stanici Okťabrskaja zabila 11 lidí a na 200 dalších zranila.
V případě, že budou údajní atentátníci, které běloruská policie zatkla druhý den po útoku, shledání vinnými, hrozí jim trest smrti.
Jednání je veřejné a koná se v hlavním sále pro 500 diváků. Na dnešní zahajovací zasedání přišla i řada přeživších z metra a příbuzní obětí. Soud by si měl během veřejného přelíčení vyslechnout stovky svědeckých výpovědí. Vyšetřovací spis má podle agentury BelaPAN 550 svazků.
Atentátníci prý trhavinu vyrobili ve sklepní laboratoři v panelovém domě, kde žili. Do Minska se přestěhovali teprve několik měsíců před atentátem.
Kromě útoku v minském metru měli odpálit i pumovou nálož ve Vitebsku v roce 2005 a v Minsku v roce 2008. Tyto akce si nevyžádaly žádné oběti na životech, desítky lidí při nich ale utrpěly zranění.
Vyšetřování provázela řada nejasností, spekulací a spikleneckých teorií. Nedůvěru vyvolala například rychlost, s jakou vyšetřovatelé případ vyřešili, nebo absence jasného motivu.
Jednali na vlastní pěst, tvrdí policie i obžaloba
Podle vyšetřovatelů pachatelé jednali sami, nebyli členy větších sítí či organizací. Běloruské orgány nikdy nezveřejnily nic o motivech činu. Minská KGB naznačila, že šlo o útok bez politické motivace.
"Víme už, kdo tam dal bomby. Teď zjišťujeme, proč to udělal," řekl běloruský prezident a poslední evropský diktátor sovětského ražení Alexandr Lukašenko druhý den po útoku. Problém je v tom, že i když se oba muži přiznali, motiv stále není jasný.
Málokdo věří, že by za útokem, spáchaným v centru města a tak blízko rezidence hlavy státu, byl pouhý požitek z utrpení lidí.
Opoziční aktivisté poukazují na to, že za výbuchem může stát běloruská tajná služba KGB nebo se může jednat o epizodu v boji o moc mezi jednotlivými mocenskými klany.
Ať už zabíjel v metru kdokoliv, zabíjel velmi surově. Svědci líčí, jak některým lidem bomba, umístěná pod lavičkou, utrhla ruce nebo nohy.
Pasažéři prchající z místa exploze hořeli po celém těle, lékaři zraněným vyndavali z těla kusy střepin a také mramoru, kterým jsou sloupy ve stanici obloženy. Část stropu se zřítila.
Tresty smrti jsou v Bělorusku poměrně běžné. Letos byli popraveni již dva odsouzenci. Také v loňském roce se konaly dvě popravy, další tři lidé byli k trestu smrti odsouzeni, uvedla organizace Amnesty International.