Minsk (od našeho zpravodaje) - "Podívejte, co jsem našel! To jsem už vůbec nevěděl, že mám doma," ukazuje čtyřicetiletý programátor Ihar svým přátelům v minském baru La Manche peněženku s kapsičkou na mince. Od pátku pro ni má znovu využití.
Běloruská centrální banka k 1. červenci škrtla čtyři nuly, a tak se do kapes občanů znovu vrátí kopějky. Lidé to vítají, ale většina pochybuje, že prostá denominace nějak pomůže stagnující běloruské ekonomice.
"Co mi přijde vtipné, je to, že náš rubl je teď silnější než ten ruský," směje se barmanka Tacjana, která několik let pracovala v Moskvě.
Rozdíl je opravdu výrazný. Za dolar od pátku dostanete dva běloruské rubly a jednu kopějku navrch, anebo 64 ruských rublů. Problém ale je, že denominace neznamená posílení měny. Průměrný plat v Bělorusku bude 718 rublů 29 kopějek a průměrná penze 291 rublů 18 kopějek.
Sovětské retro vystřídala "eura"
Často diskutovaným tématem je také podoba nových běloruských peněz. První samostatné bankovky z počátků devadesátých let měly jako motiv krásy běloruské přírody, a proto získaly poněkud posměšný název "zajíčci". Další generace peněz blíže k přelomu tisíciletí vsadila na sovětský retro design se zobrazeními historických památek.
Nové bankovky zase nápadně připomínají eura, včetně mincí. "Tak to si budu muset dávat pozor, abych náhodou nechtěl v Německu platit našimi penězi," komentuje to Iharův přítel Boris, který pracuje ve společnosti vyvážející do Německa dřevo.
Opatrnost při zacházení s penězi budou potřebovat všichni Bělorusové. Až do konce roku budou platit jak staré, tak nové peníze. Poté bude možné staré bankovky vrátit jen v bankách. Centrální banka vysvětlila, že obchodníci a zákazníci mohou při nákupech využívat jakýchkoli kombinací starých a nových peněz. Návštěvníci minského baru La Manche se ale nebojí. "My už jsme přežili mnohem horší věci. Třeba když sis koncem devadesátých let vyměnil dvacet dolarů, tak jsi dostal půl igelitky peněz, protože nebyly dostatečně vysoké bankovky," směje se Boris.
Ekonomika jako na houpačce
"Nebo pravidelně po prezidentských volbách přichází devalvace. Protože před nimi (Alexandr) Lukašenko zvýší platy a penze, jenže to ekonomika neutáhne, takže se rozjede inflace a kurz se propadne. Já už pokaždé tak měsíc před volbami za veškeré úspory koupím eura. Loni se mi to taky vyplatilo," říká Ihar a podle souhlasného pokyvování ostatních není jediný, kdo používá stejnou strategii.
Propad běloruského rublu prezident loni zdůvodnil problémy ruské ekonomiky, která stále hledá způsob, jak fungovat v podmínkách nízkých cen ropy a západních sankcí. Dopady na Minsk jsou závažné.
Bělorusko sice částečně profituje z nízkých cen ropy a plynu a také dokázalo nahradit svými výrobky část západních potravin, postižených ruským embargem. Především jde o mlékárenské výrobky, ale i o podstatně exotičtější produkty, jako je maso lososa nebo plody moře.
Suroviny se sice dovážejí z Norska, jsou ale v továrně nedaleko běloruského Brestu zpracovány a nově zabaleny. V rámci pravidel Celní unie, kam patří ještě Rusko a Kazachstán, jsou tudíž považovány za běloruské výrobky.
Jenže pokles koupěschopnosti ruských obyvatel zasáhl i tyto exporty. Běloruské HDP se tak v lednu letošního roku propadlo o 3,6 procenta, loni v červenci to bylo dokonce o 4,5 procenta.
Většina návštěvníků baru La Manche je k možnostem běloruské ekonomiky skeptická. "Dokud jsi malý, tak tě nechávají být. Jakmile se ale dostaneš na vyšší úroveň, tak přijdou nekonečné prověrky, vymáhání úplatku nebo abys přispěl do nějakého fondu. Takže já jsem firmu zavřel, nemělo to cenu," vysvětluje Boris. "Nové peníze jsou sice hezké, ale to nic nemění na tom, že pokud to bude takhle fungovat dál, tak o ty kopějky zase za nějakou dobu přijdeme," uzavírá debatu Ihar.