Minsk - Běloruský disident a nejznámější politický vězeň v zemi Aljaksandr Kozulin byl na tři dny propuštěn z vězení. Rozhodl o tom osobně prezident Alexandr Lukašenko.
Vůdce opozice se tak bude moci ve středu zúčastnit pohřbu svojí manželky Iriny, která v sobotu podlehla rakovině.
Kozulin, který si odpykává trest pěti a půl roku vězení za protivení se režimu, začal držet za své propuštění na pohřeb hladovku.
Unie a USA tlačí na Lukašenka
Pomohl mu prý tlak Evropské unie a Spojených států na Lukašenka.
"Pevná pozice EU s USA a podpora lidí v Bělorusku mi pomohly. A také má hrozba, že jsem připraven zemřít a být pochován vedle mé ženy. To představitele režimu zřejmě vyděsilo," řekl Kozulin po svém propuštění v telefonickém rozhovoru agentuře Reuters.
V pondělí večer mu prý dozorci řekli, ať si sbalí své věci. Pak jej naložili do automobilu a odvezli domů. Hladovku za propuštění Kozulina zahájily i jeho dvě dcery.
Už před časem dostal od prezidenta nabídku na propuštění. Ovšem podmíněnou tím, že i s manželkou opustí Bělorusko. Na to Kozulin nepřistoupil.
ČTĚTE VÍCE: Lukašenko nabízel vězni číslo jedna svobodu. Marně
Dvaapadesátiletý vůdce opozice se v roce 2006 zúčastnil jako kandidát prezidentských voleb a po jejich skončení organizoval demonstrace proti oficiálním výsledkům. Podle nich získal Lukašenko 86 procent hlasů, což opozice označila za podvod.
Disidenti opouštějí vězení
Rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa uvedla na své internetové stránce, že v posledních týdnech běloruský režim propustil nečekaně několik politických vězňů. Včetně novinářů a studentských aktivistů.
Mezi propuštěnými je například i právník Andrej Klimau, který dostal dvouletý trest za výzvy k povstání proti Lukašenkovi.
Analytici tyto kroky interpretují jako snahu běloruského vůdce zlepšit vztahy s Evropskou unií. O to se snaží poté, co se vloni dostalo Bělorusko do ostrého sporu s Ruskem kvůli cenám zemního plynu.
Konflikt dokonce vyústil v krátké pozastavení ruských dodávek zemního plynu do Běloruska a spolu s tím i do velké části Evropy.
"Lukašenko nutně potřebuje vylepšit svůj obraz v Evropské unii a USA," řekl samotný Kozulin.
Překvapení nedávno vyvolala i slova běloruského ministra obrany Leonida Malceva. Ten oproti minulosti podstatně zmírnil rétoriku vůči NATO a prohlásil, že další rozšiřování Severoatlantické aliance neohrožuje bezpečnost Běloruska.