Nejen Minsk. Bělorusové protestují v malých městech a na venkově, vadí jim i chudoba

Zahraničí Zahraničí
15. 8. 2020 17:04
Masové protesty, které ochromily Bělorusko kvůli falšování výsledků prezidentských voleb a brutálnímu násilí policie vůči demonstrantům, se nedotýkají jen metropole Minsku. Do ulic vyšli i obyvatelé menších měst nebo vesnic, kteří taktéž protestují proti autokratické vládě stávajícího prezidenta Alexandra Lukašenka.
Demonstrace v pátém největším běloruském městě Grodno
Demonstrace v pátém největším běloruském městě Grodno | Foto: Twitter.com/Autogrodno.by

Nynější silná vlna protestů vypukla minulou neděli poté, co odhady výsledků voleb ukázaly na přesvědčivé vítězství Lukašenka, což následně potvrdily i oficiální výsledky. Demonstranti i hlavní opoziční kandidátka Svjatlana Cichanouská ale považují volby za zfalšované.

Koordinátorka iniciativy Exit Poll a rodačka z Minsku žijící v Česku Kryscina Šyjanoková tento týden pro DVTV uvedla, že jsou tyto protesty odlišné od těch v minulosti kromě jiného i právě tím, že se přelily mimo Minsk. "Protesty se včera (v neděli 9. srpna, pozn. red.) konaly nikoliv jen v hlavním městě, ale ve třiceti třech obcích, takže bych řekla, že je zasažen celý stát," uvedla Šyjanoková.

Protesty se týkají i těch nejmenších měst, jak popsal již minulý měsíc napříkald polský web Outride.rs. Demonstrace totiž předcházely už i volbě prezidenta a již tehdy je násilně potlačovala policie. Například 20. června se konala demonstrace v městečku Hancavičy na jihozápadě země, kde žije necelých 14 tisíc obyvatel. Protest rozehnala policie, jak dokazují videa z místa, zadrženi byli i novináři.

Mezi zatčenými byl i třiatřicetiletý Aliaxandr Bondar, který žije v Polsku a do rodného Hancavičy přijel na dovolenou. "Odtáhli mě do policejního auta, kde seděl člen policie. Jeho kolegové mu řekli, ať jim pomůže se zatýkáním lidí, on ale zůstal autě," popsal Bondar, podle kterého se policista odmítl na potlačování protestů podílet. Informace, že se v některých městech pořádková policie postavila proti nařízení zatýkat obyvatele, se objevily i při demonstracích minulou neděli. 

V červnu, den před protestem v Hancavičy, vypukl protest ve městě Maladzečna, které leží asi 70 kilometrů od Minsku a taktéž jde o spíše menší město - obývá ho kolem 100 tisíc lidí. I zde se demonstranti střetli s policií, když se snažili bránit muže, kterého policie podle nich násilně zatkla.

Podle serveru Outride.rs mají lidé v menších městech důvod k protestům také z ekonomických důvodů. Například zmiňované Hancavičy patří k nejchudším území v Brestské oblasti. Lidé tu často dojíždějí za prací do sousedního Ruska či Polska. 

Lukašenka, který se v zemi drží u moci nepřetržitě od roku 1994, řada lidí kritizuje kvůli ekonomické recesi, nízkým platům i důchodům. K lepším hospodářským vyhlídkám nepřispěla ani pandemie koronaviru, průzkum varšavského think-thanku BAW (Belarusian Analytical Workshop) z letošního jara ukázal, že se 62 procent Bělorusů domnívá, že se mezi únorem a dubnem zhoršil ekonomický stav země.

Běloruský politický analytik Aliaxandr Klaskouski uvedl, že nynější demonstrace volají po odstranění Lukašenka na rozdíl například od protivládních nepokojů před třemi lety, které patřily k těm největším za poslední roky. Tenkrát obyvatelé protestovali proti kontroverznímu dekretu, který nařizoval vybírat zvláštní daň od lidí, kteří pracovali méně než 183 dnů ročně, a od hlavy státu se dožadovali jeho zrušení. "Dnes už do prezidenta žádné naděje nevkládají. Prostě jen chtějí vyměnit toho muže v čele," domnívá se Klaskouski, který působí v běloruské nezávislé zpravodajské agentuře BelaPAN.

Video: V Bělorusku se hnutí žen staví aktivně na odpor proti brutalitě bezpečnostních složek

V Bělorusku se hnutí žen staví aktivně na odpor proti brutalitě bezpečnostních složek | Video: Reuters, Twitter
 

Právě se děje

před 36 minutami

Čína stanovila pravidla pro "nespolehlivé subjekty", čeká je zákaz dovozu či pokuta

Čínské ministerstvo obchodu zveřejnilo pravidla týkající se navrhovaného seznamu takzvaných nespolehlivých subjektů. Zařazeny by na něj měly být zahraniční společnosti, které ohrožují národní suverenitu, bezpečnost nebo rozvoj. Seznam je součástí prohlubujícího se sporu mezi USA a Čínou, uvedla agentura Reuters.

Firmám ze seznamu by mohl být zakázán dovoz či vývoz, případně odepřeny investice v Číně. Může jim být rovněž vyměřena pokuta, omezen vstup jejích zaměstnanců do Číny, ale stejně tak by Peking mohl odmítnout poskytnout jejich zaměstnancům pracovní povolení nebo povolení k pobytu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa loni uvalila další cla na čínské zboží a omezila firmu Huawei Technologies. Čína pak slíbila, že vypracuje seznam, který se zaměří na potrestání zahraničních firem, které podle ní ohrožují čínské zájmy. Seznam zatím nezveřejnila.

před 1 hodinou

Litvínov si v úterý předehraje duel s Třincem

Hokejisté Litvínova si předehrají domácí duel 11. kola extraligy s Třincem v úterý 22. září od 17:30. Původně se měl hrát v neděli 18. října. Severočeši kvůli karanténě soupeřů vstupují do sezony předehrávkami, protože ročník zahájí v neděli zápasem 20. kola na vlastním ledě proti Hradci Králové.

Litvínov měl původně vstoupit do extraligy ve čtvrtek na ledě Vítkovic a v neděli přivítat ve 2. kole Kometu Brno. Duel s Vítkovicemi byl odložen ve středu kvůli možnému onemocnění covidem-19 v týmu Ostravanů a testy nakonec prokázaly koronavirus u 17 hokejistů Vítkovic a dvou trenérů.

V pátek z preventivních důvodů odložila Kometa svůj večerní duel 1. kola s Třincem i nedělní v Litvínově poté, co v noci šest hráčů a jeden člen realizačního týmu měli vysoké horečky. Zástupci celého klubu podstoupili testy na covid-19 a čekají na výsledky.

Celky v extralize i první hokejové lize využívají případné dřívější uvolněné termíny při karanténě více soupeřů, aby si duely předehrály. Mohou si tak uvolnit naopak termíny pro případné nutné dohrávky.

Kluby musí v extralize zápasy odložené kvůli koronaviru sehrát do 40 dnů od odložení, jinak bude o jejich výsledku rozhodovat sportovně-technická komise Českého svazu ledního hokeje. Pokud by se nestihla sehrát všechna utkání v základní části, může v tabulce rozhodovat bodový průměr. Podmínkou postupu do předkola a play off je absolvování alespoň poloviny zápasů dlouhodobé části.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tchaj-wan je ve střehu kvůli čínským letounům, do vzduchu vyslal dvě stíhačky

Tchaj-wan v sobotu druhý den po sobě vyslal do vzduchu své stíhačky, když se k jeho území znovu přiblížily čínské bojové letouny v rámci manévrů, které Peking v blízkosti ostrova zahájil v pátek. Informovala o tom agentura Reuters. Cvičení je zřejmou reakcí na návštěvu náměstka amerického ministra obchodu Keithe Kracha na Tchaj-wanu.

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Zdroj: ČTK
Další zprávy