Bělorusko zahájí vojenské cvičení u hranic s Polskem a Litvou. Obává se vpádu NATO

ČTK ČTK
16. 8. 2020 16:02
Bělorusko plánuje od pondělí zahájit čtyřdenní vojenské cvičení v oblasti kolem města Grodno poblíž hranic s Polskem a Litvou a u své jaderné elektrárny. Napsala to agentura Ria Novosti s odkazem na vyjádření tamního ministerstva obrany. Armáda má v rámci cvičení zkoušet způsoby posílení západní hranice země.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Běloruskem v poslední týden otřásají protesty proti výsledku nedělních voleb, v nichž podle oficiálních výsledků obhájil už pošesté svůj mandát stávající prezident Alexander Lukašenko. Podle opozice však úřady hlasování zfalšovaly.

Lukašenko tvrdí, že jsou protesty proti jeho režimu řízené zvenčí, například z Polska, Nizozemska a Ukrajiny. Opakovaně pak prohlásil, že jej znepokojuje vojenské cvičení sil NATO v Litvě a v Polsku a že na něj pohlíží jako na zbrojení. "Tanky a letadla jsou 15 minut letu od našich hranic," řekl prezident.

Aliance však v reakci uvedla, že cílem její přítomnosti ve východní Evropě je pouze obrana. Litevští činitelé pak prohlásili, že se cvičení provádí na základě dlouhodobého plánu a nemá se současným vývojem nic společného.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Stát může vyplácet další program COVID nájemné, má schválení Evropské komise

Evropská komise udělila notifikaci třetí výzvě programu COVID nájemné. Sdělila to Štěpánka Filipová, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo a díky schválení komise může začít vyplácet dotace. Stát z COVID nájemného III přispívá podnikatelům zasaženým v souvislosti s pandemií 50 procent na komerční nájem za čtvrtý kvartál loňského roku. Zájemci mohou o podporu žádat do 8. dubna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy