Postup běloruských úřadů, které za letadlem vyslaly i stíhačku, a po přistání letadla zadržely opozičního novináře a jeho přítelkyni cestující tímto letem, okamžitě a velmi důrazně odsoudila řada západních zemí a organizací.
"Jednal jsem zákonně, chránil jsem lidi v souladu se všemi mezinárodními normami," sdělil podle agentury Ria Novosti Lukašenko ve středečním projevu před poslanci. Posádka letadla společnosti Ryanair se podle něj radila také s letištěm ve Vilniusu, ale rozhodla se přistát v Minsku.
Vilnius, ale ani Varšava, Lvov a Kyjev nechtěly podle Lukašenka stroj po obdržení zprávy o bombě na palubě přijmout. Zároveň připomněl, že poblíž místa, nad kterým letadlo změnilo směr, stojí jaderná elektrárna. O to nebezpečnější by podle něj bylo, kdyby skutečně na palubě byla bomba, která by explodovala. Dopravce i některé vlády běloruský postup označují za "pirátství".
Hlava Běloruska také uvedla, že upozornění na bombu dorazilo ze Švýcarska. Švýcarská vláda ale uvedla, že žádné upozornění na bombu nezaregistrovala. "Švýcarské úřady nevědí nic o varování před bombovým útokem na let Ryanairu z Atén do Vilniusu," uvedlo podle agentury Reuters švýcarské ministerstvo zahraničí.
Dlouholetý autoritářský vůdce Běloruska také označil za falešné zprávy médií, že na palubě letadla cestovali pracovníci běloruských tajných služeb. "Tři lidé vystoupili z letadla v Minsku, aby se potom (do něj) nemuseli vracet z Vilniusu, ale udělali z nich ‚fejkové‘ pracovníky KGB," okomentoval podle agentury Interfax skutečnost, že kromě zadrženého Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně Sofiji Sapegaové zakončili let v Minsku i další cestující, zatímco většina z nich pokračovala do Vilniusu.
Lukašenko se v prvním veřejném vystoupení po nedělním incidentu také vyjádřil k Pratasevičovi, který je spoluzakladatel informačního kanálu Nexta na sociální síti Telegram a od roku 2010 se angažuje v protirežimních protestech. Lukašenko podle agentury TASS uvedl, že se aktivista chystal v Bělorusku zorganizovat "krvavou vzpouru".
Lukašenko mimo jiné také prohlásil, že ti, kdo přejí Bělorusku špatné věci, přešli od organizace nepokojů k fázi, kdy se snaží Bělorusko zadusit. Bělorusko podle něj tvrdě odpoví na možné sankce a "provokace" zahraničí.
Někteří představitelé západních zemí včetně českého premiéra Andreje Babiše označili běloruský zásah proti letadlu za "akt státního terorismu". Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se v pondělí shodli na přijetí cílených sankcí vůči Bělorusku. V přijatých závěrech bruselského summitu také vyzvali unijní přepravce, aby se vyhýbali přeletům běloruského vzdušného prostoru. Chtějí rovněž znemožnit přelety a přistání běloruských aerolinek na území členských států EU. Běloruský postup zkritizovaly také Spojené státy.