Brusel - Pět lidí zadržených během čtvrteční protiteroristické operace v Belgii bylo obviněno z terorismu. Podle agentury AFP o tom informovala belgická hlavní prokuratura.
Policie při zátahu na desítce míst zatkla celkem 13 osob a našla zbraně, výbušniny a policejní uniformy. Podařilo se tak rozbít skupinu, která se údajně chystala v nejbližší budoucnosti vraždit policisty.
"Skupina (islamistů) se už chystala páchat teroristické atentáty, především zabíjením policistů na ulici a na komisařstvích. Byla to možná otázka hodin, maximálně několika dní," řekl na tiskové konferenci v Bruselu zástupce hlavního prokurátora Thierry Werts. Bez upřesnění uvedl, že většinu zatčených tvoří Belgičané.
Členové zlikvidované skupiny počítali s útoky po celé Belgii, doplnil informaci jiný zástupce prokuratury Eric Van der Sijpt. Poznamenal, že operace v Belgii není součástí žádné větší akce na evropské úrovni, jak se domnívají některá média. "Jde o výhradně belgickou operaci," zdůraznil.
Pětice zadržených byla podle něj dnes obviněna z "podílu na činnosti teroristické skupiny". Tři z nich byli umístěni do cely předběžného zadržení, další dva podmínečně propuštěni. Mezi zmíněnou trojicí je i muž, jehož policie postřelila během nejdramatičtějšího ze zásahů, který se odehrál ve městě Vervieres na východě země a kde zemřeli dva další podezřelí.
Podle policejního zdroje deníku Het Laatste Nieuws se islamisté chystali unést nespecifikovanou prominentní osobu z policejního či soudního prostředí, kterou pak hodlali před kamerou popravit a záběry zveřejnit. V jejich zabavené výbavě byly mimo jiné čtyři automatické pušky kalašnikov, s nimiž minulý týden dvojice teroristů postřílela 12 lidí v pařížské redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo.
Prokurátor Eric Van Der Sypt oznámil, že stupeň ohrožení teroristickým útokem byl zvýšen na číslo tři, tedy na druhý nejvyšší.
"Nejsme si vědomi žádných specifických a konkrétních hrozeb, nicméně v této situaci považujeme za vhodné zvýšit úroveň opatrnosti a obezřetnosti," sdělil belgický premiér Charles Michel agentuře Reuters.
Belgický ministr zahraničí Didier Reynders už v pátek ráno informoval, že série protiteroristických operací v terénu skončila. "Uskutečnil se velký počet razií. Nyní vyhodnocujeme poznatky. Policejní a justiční orgány poté uvidí, zda je třeba učinit nějaké další kroky," prohlásil.
Zavřené školy
Kvůli obavám nechala židovská obec dočasně uzavřít své školy v Antverpách a Bruselu.
Podle internetového serveru Joods Actueel se policie domnívá, že právě tyto objekty patřily k potenciálním cílům na seznamu útočníků.
V pátek byla ze stejného důvodu uzavřena také jediná ortodoxní židovská škola v Nizozemsku. Další židovské školy v Amsterodamu fungují pod zvýšenou ostrahou.
Na místě zůstává policie
Ve Verviers zatím zůstávají přítomny bezpečnostní jednotky. Oblast je podle BBC nadále uzavřená. Policie po přestřelce podle zpráv místních médií našla čtyři kalašnikovy, zařízení na výrobu bomb a policejní uniformy.
"Než byli neutralizováni, spustili podezřelí na několik minut palbu z vojenských a ručních střelných zbraní na speciální jednotky federální policie," uvedl Van Der Sypt.
"Vraceli jsme se z nákupů a uviděli jsme policejní auta. Mysleli jsme, že se jedná o nehodu, ale pak jsme uslyšeli výbuch. Bylo slyšet střelbu," doplnil jeden ze svědků.
K incidentu v Belgii došlo jen týden po útocích ve Francii, při nichž zemřelo 17 lidí. Objevily se i informace, že některé ze zbraní použitých ve Francii pocházely právě z Belgie. Van Der Sypt nicméně uvedl, že takové propojení nebylo prokázáno. "Není vazba mezi atentáty v Paříži a těmi plánovanými v Belgii. Atentáty v Paříži jen urychlily iniciativy v naší zemi," řekl rovněž ministr Reynders.
Nelze ale vyloučit, že se belgičtí podezřelí mohli událostmi ve Francii nechat inspirovat.
Loni v květnu zemřeli během útoku v bruselském židovském muzeu čtyři lidé. Zadržen byl Francouz alžírského původu.
Do Sýrie odjelo přes 300 Belgičanů
Do Sýrie a Iráku z Belgie zamířilo přes 300 lidí, aby se zapojili do řad radikálních islamistů. V přepočtu na hlavu se tak země zařadila na první místo evropských států, co se týče počtu radikálů, kteří odjeli do těchto dvou zemí. Okolo stovky z nich už se podle belgické vlády vrátilo zpět do Evropy, a mohou tak představovat hrozbu. Například v Antverpách nyní na rozsudek čeká téměř pět desítek osob podezřelých z rekrutování džihádistů.
Belgie je součástí Američany vedené koalice bojující proti Islámskému státu, do bombardování radikálů v Sýrii a Iráku se zapojilo šest belgických F-16.