VIDEO Belgická policie zabila dva islamisty. Chystali teror

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 16. 1. 2015 8:36
Akce ve městě Verviers podle policie překazila bezprostředně hrozící velké teroristické útoky. Zastřelení islamisté a jeden zatčený se před týdnem vrátili ze Sýrie, píše Le Monde.
Protiteroristický zátah v belgickém Vernieru. | Video:

Brusel - Při protiteroristickém zásahu na východě Belgie policie ve čtvrtek večer zastřelila dva lidi a jeden člověk byl zadržen. Všichni byli islamisté. Informovala o tom belgická prokuratura, podle níž akce ve městě Verviers překazila bezprostředně hrozící teroristický útok.

Podle listu Le Monde byli všichni tři lidé občany Belgie a teprve před týdnem se vrátili ze Sýrie.

Policie podnikla celkem desítku zátahů proti údajným islamistům, většina z nich se odehrála v oblasti Bruselu. Belgie zároveň v některých lokalitách zvýšila stupeň ohrožení možným útokem na druhý nejvyšší a premiér Charles Michel se pozdě večer sešel se šéfy silových ministerstev a bezpečnostních složek.

"Nejdůležitější práci jsme udělali, teď musíme vyslechnout zatčené," řekl na noční tiskové konferenci prokurátor Eric Van Der Sijpt.

Podle Van Der Sijpta začali během akce ve Verviers podezřelí muži na policisty střílet, proto byli zlikvidováni. Policie zásahem překazila "teroristické útoky velkých rozměrů", uvedl Van Der Sijpt.

Úřady podle něj nemají informace o tom, že by chystané akce radikálů měly spojitost s pařížskými útoky, při nichž minulý týden zemřelo 20 lidí včetně tří teroristů. Právě v Belgii si údajně trojice pořídila zbraně, které při útocích použila.

Zátahy probíhaly i v Bruselu

V Bruselu podle médií probíhalo ve večerních hodinách několik dalších akcí, žádná z nich však neměla podobně dramatický průběh. Podle zpravodajského webu dhnet.be zabavili policisté v jednom z bytů na předměstí Anderlecht nespecifikované množství výbušnin. Detektivové měli nalézt také čtyři kalašnikovy a policejní uniformy.

Jednu z ulic poblíž centra padesátitisícového Verviers, ležícího poblíž Lutychu, podle svědků citovaných RTBF odpoledne zaplnily policejní vozy a začaly se tam ozývat výbuchy a střelba.

"Křičeli ‚Jdeme‘, běželi a vše se stalo velmi rychle," řekl agentuře Reuters Emrick Bertholet. Když dorazilo ozbrojené komando, byl právě na ulici. "Slyšel jsem zvuk granátů, střelbu... Jsem trochu v šoku, trochu mám obavu, překvapilo mě, že se to mohlo stát zde," uvedl.

Podobných akcí v zemi potýkající se stejně jako sousední Francie s rostoucí aktivitou islamistů proběhlo v poslední době několik.

Belgie má největší procento radikálů ze Sýrie

Belgie se už delší dobu potýká s hrozbou útoků islámských radikálů, podotýká agentura DPA.

Britský magazín The Economist již loni upozornil, že v žádné jiné zemi není v přepočtu na počet obyvatel tolik radikálů, kteří se vydali bojovat do syrské občanské války. Podle aktuálních informací analytického střediska Brookings tak učinilo až 650 bojovníků z Belgie.

Ve městě Verviers, kde se odehrál dnešní incident, žije podle belgické televize RTL-Info až deset navrátilců ze Sýrie. Verviers má zhruba 50 000 obyvatel; leží východně od belgického Lutychu a zhruba 35 kilometrů na jihozápad od německého města Cáchy.

Jeden z pařížských útočníků Amédy Coulibaly, kterého minulý týden zabila francouzská policie, měl kontakty v Belgii. Jeden muž z jihobelgického Charleroi v uplynulých měsících jednal s Coulibalym o koupi automobilu a zbraní. Policie podle belgických médií u podezřelého našla příslušné dokumenty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Robert Svoboda rezignoval na funkci trenéra hokejistů Zlína

Hokejisté Zlína jsou bez trenéra. Robert Svoboda rezignoval po nedělní porážce s Kladnem a kvůli výkonům v úvodu extraligy, v níž jsou Berani poslední. V osmi zápasech získali pět bodů. Klub o změnách informoval v tiskové zprávě.

"Po duelu v Kladně bylo jasné, že týmu může pomoci změna trenéra. Myslím, že je to momentálně neodkladně správná věc, která může ještě vše obrátit k lepšímu,“ uvedl Svoboda s tím, že chce z mužstva sejmout tlak okolí, který je vyvíjen na něj osobně a mužstva se negativně dotýká.

Berany v zápase na ledě Olomouce povede asistent Martin Hamrlík společně s koučem zlínské juniorky Lubošem Jenáčkem.

Další zprávy