Český samopal vraha z Paříže byl zakoupen ilegálně v Bruselu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 14. 1. 2015 20:45
Terorista Amedy Coulibaly vlastnil českou zbraň. Koupil ji od obchodníka v Belgii.
Amedy Coulibaly na videozáznamu, který se na internetu objevil po jeho smrti.
Amedy Coulibaly na videozáznamu, který se na internetu objevil po jeho smrti. | Foto: Reuters

Brusel/Paříž - Český samopal, který měl před týdnem u sebe terorista Amedy Coulibaly během zadržování rukojmích v pařížské prodejně, byl zakoupen na černém trhu v Bruselu.

Ve stejných místech prý sehnali zbraně i bratři Chérif a Said Kouachiové, kteří stříleli před týdnem v redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo s pomocí dvou automatických pušek typu kalašnikov. Tvrdí to belgická média, podle nichž v případě české zbraně jde o Škorpion.

Podle listu La Derniére Heure se v úterý úřadům v belgickém městě Charleroi přihlásil viditelně vyděšený muž, kterého policie zná kvůli ilegálnímu obchodování se zbraněmi. Přiznal se, že se s Coulibalym setkal krátce před atentáty a že extremista si od něho chtěl koupit auto.

Policisté při prohledání bytu obchodníka ale kromě smlouvy o prodeji vozidla přišli i na dokumenty potvrzující, že oba muži se domlouvali také na prodeji zbraní a munice. Mimo jiné šlo o pistoli typu Tokarev nepříliš obvyklé ráže 7.65; tento model se našel v židovské prodejně s potravinami, kterou Coulibaly v pátek přepadl.

O samopalu Škorpion hovoří i další média. Jak uvedl například list La Libre Belgique, podle pařížského vrchního vyšetřovatele Françoise Molinse tuto zbraň použil Coulibaly při palbě proti příslušníkům komanda, kteří se k němu v pátek vpodvečer dobývali. Coulibaly, který předtím zabil čtyři rukojmí a o den dříve policistku, v přestřelce nakonec zahynul.

Podle českých zbrojních expertů, které Aktuálně.cz oslovilo, jde zcela jistě o zbraň české výroby, ovšem nikoli o Škorpion, ale o zkrácenou verzi samopalu vzor 58 Sporter Compact, která je na trhu teprve krátce.

Bratři Kouachiové svoje automatické pušky, raketomet a další vybavení podle La Derniére Heure sehnali v okolí bruselského nádraží Midi, a to za méně než pět tisíc eur (140 tisíc korun).

Podle francouzského deníku La Voix du Nord si Coulibaly před atentáty vypůjčil u úvěrové firmy Cofidis 6000 eur poté, co doložil čistý příjem 2924 eur měsíčně u společnosti Naxos, kde pracoval od května 2007. Jako jediný výdaj udal 580 eur měsíčně na nájem za byt, ve kterém bydlel od ledna 2003. Podle listu si Coulibaly, který se na posmrtně zveřejněném videu chlubil, že dal "tisíce eur" bratrům Kouachiovým, také zařídil životní pojistku, za kterou v první splátce tento měsíc zaplatil 138 eur.

 

Právě se děje

Další zprávy