Belgická policie zadržela dva muže v souvislosti s teroristickými útoky v Paříži

ČTK ČTK
25. 5. 2018 20:06
Podle vyšetřovatelů měl jeden z mužů blízko nejen k pachatelům útoků z listopadu 2015, ale také k pachatelům atentátů v Bruselu z března 2016.
Belgická policie při zásahu ve čtvrti Molenbeek.
Belgická policie při zásahu ve čtvrti Molenbeek. | Foto: Reuters

Brusel - Belgická policie zadržela dva muže v rámci vyšetřování teroristických útoků spáchaných 13. listopadu 2015 v Paříži. Podezírá je z "účasti na aktivitách teroristické skupiny", informovala v pátek belgická federální prokuratura.

Jeden z nich zůstává ve vazbě, druhý byl propuštěn pod podmínkami stanovenými vyšetřujícím soudcem. Informovala o tom agentura AFP.

Pod dohledem úřadů zůstal 24letý Belgičan Ayoub Bazarouj, který už byl v souvislosti s vyšetřováním pařížských útoků jednou zadržen. Po třech týdnech ve vazbě byl ale propuštěn pro nedostatek důkazů. Vyšetřovatelé muže opět vyslýchali ve středu.

Podezírají jej z toho, že pomáhal islamistovi Salahu Abdeslamovi, který je jediným přeživším z pachatelů atentátů v Paříži. Na několika místech francouzské metropole při nich dohromady zemřelo 130 lidí.

Belgičtí policisté jen tři dny po nich prohledali Bazaroujovo bydliště v bruselské čtvrti Molenbeek pro podezření, že by se tam mohl Abdeslam ukrývat.

Podle vyšetřovatelů měl Bazarouj blízko nejen k pachatelům útoků z listopadu 2015, ale také k pachatelům atentátů v Bruselu z 22. března 2016. Při nich dva sebevražední atentátníci zabili 32 lidí a přes 320 dalších zranili.

Oba útoky jsou připisovány stejné francouzsko-belgické teroristické buňce, napsala AFP. K oběma se přihlásila organizace Islámský stát.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Soud v USA uznal zpěváka R. Kellyho vinným ve všech bodech obžaloby v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek

Zdroj: ČTK
před 5 minutami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy