Paříž - Poražený kandidát na post prezidenta Francie, centrista François Bayrou, dnes oznámil, že ani jeden z jeho soupeřů, kteří postoupili do druhé kola, nemůže počítat s jeho podporou.
Voličská masa, jež za předsedou středového Svazu pro francouzskou demokracii (UDF) stojí a která představuje nezanedbatelných 18,5 procenta hlasů, má podle něj učinit 6. května u volebních uren vlastní rozhodnutí. Jak bude hlasovat on sám, veřejnosti nesdělil.
Francouzský tisk jej přitom po oznámení výsledků nedělního hlasování pasoval do role arbitra pro druhé kolo. Tábory obou kandidátů, kteří se do druhého kola kvalifikovali, tedy Nicolase Sarkozyho a Segolene Royalové, už také zahájily kroky s cílem naklonit si Bayrouvovy voliče.
Průzkumy provedené bezprostředně po hlasování naznačují, že Bayrouovi voliči by se ve druhém kole mohli mezi Sarkozyho a Royalovou poměrně rovnoměrně rozdělit
Výsledky 1. kola
Nicolas Sarkozy 31.11 %
Ségolene Royal 25.83%
François Bayrou 18.55 %
Jean-Marie Le Pen 10.51 %
Olivier Besancenot 4.11 %
Philippe de Villiers 2.24%
Marie-George Buffet 1.94%
Dominique Voynet 1.57 %
Arlette Laguiller 1.34 %
José Bové 1.32%
Frédéric Nihous 1.15 %
Gérard Schivardi 0.34 %
Socialisté: Hlasujte proti Sarkozymu
Představitelé Socialistické strany dali najevo, že chtějí Bayrouovy voliče získat především poukazy na to, že jejich hlasy mohou přispět k vítězství nad Sarkozym.
"Hodně voličů hlasovalo pro Bayroua, protože chtělo porazit Sarkozyho. Těžko si dokážu představit, že by teď hlasovali pro něho," řekl na stanici RTL první tajemník socialistů a životní partner Segolene Royalové Francois Hollande.
Ten přitom v kampani k prvnímu kolu Bayroua soustavně řadil do tábora pravice a odmítl výzvy některých svých stranických kolegů ke spolupráci s ním.
Hollande také znovu odmítl "logiku vyjednávání s UDF" a vyzval členy a stoupence své strany, aby oni přesvědčovali centristy k hlasování pro Royalovou. Podobně se vyslovil šéf poslanecké frakce socialistů Jean-Marc Ayrault.
Pravice: Máme společné hodnoty
Vyjednávání s "aparátem UDF" odmítl také Brice Hortefeux, označovaný za pravou ruku Sarkozyho. V rozhovoru pro francouzský rozhlas ale řekl, že hodnoty prosazované Bayrouem ztělesňuje mnohem lépe Sarkozy než Royalová. "Dveře nejsou zavřeny, ale obracíme se na voliče," dodal.
Ještě mnohem více vstříc vyšel UDF dosavadní ministr sociálních věcí Jean-Louis Borloo, který v kampani tvořil jednu z důležitých opor Sarkozyho. Podle něho je "potřebné a nezbytné", aby byli v případě Sarkozyho vítězství členové UDF "masově zastoupeni ve vládě". Borloo také připomněl, že UDF byl tradičním spojencem pravice.
Bayrouova strana byla zastoupena i v nynější pravicové vládě, ale Bayrou se postupně od vlády distancoval. Jediný ministr UDF, který ve vládě zůstal, ministr školství Gilles de Robien, tak učinil proti vůli své strany. Nakonec také v kampani podpořil ne Bayroua, ale Sarkozyho.
Pryč z UDF
Bayrou dnes také oznámil, že vytváří nové uskupení s názvem Demokratická strana. Znamená to tedy zřejmě jeho definitivní rozchod s UDF.
Většina z nynějších 29 poslanců UDF byla ostatně zvolena i hlasy Sarkozyho Svazu pro lidové hnutí (UMP) na základě dohod obou stran o postavení kandidátů v jednotlivých volebních obvodech. Úplná roztržka s UMP by tedy mohla vést k velké redukci poslanecké frakce UDF, ne-li k jejímu zániku jako samostatné skupiny.
Někteří dosavadní členové parlamentu za UDF jsou prý touto možností vážně znepokojeni. List Le Parisien dnes napsal, že Sarkozy pověřil bývalého premiéra Jeana-Pierra Raffarina, aby připravil sblížení s centristickými poslanci.
Vše tedy, zdá se, zatím posiluje v roli favorita Sarkozyho, jehož je podle bleskového průzkumu veřejného mínění připraveno ve druhém kole podpořit 52 až 54 procent oslovených proti 46 až 48 procentům respondentů, kteří by volili Royalovou.