Peking - Sedm čínských měst se rozhodlo bojovat s fatálními následky pasivního kouření, které vážně ohrožuje zdraví a životy Číňanů.
Ve městech Tchan-ťin, Čchung-čching, Šen-jang, Cha-(r)-pin, Nan-čchang, Lan-čou a Šen-čen bude platit zákaz kouření na veřejných místech a na pracovištích.
Za protikuřáckými opatřeními stojí Čínské centrum pro kontrolu nemocí a Mezinárodní unie proti tuberkulóze a plicním onemocněním.
V současné době, je v Číně sice kouření v některých prostorech již omezeno, ale podle odborníků jsou opatření nedostatečná. Čína je s 350 miliony kuřáky největším konzumentem tabáku na světě. Dalších 540 milionů Číňanů je škodlivým následkům vdechování cigaretového kouře vystavováno nedobrovolně.
Na následky nikotinové závislosti v Číně každý rok zemře milion aktivních a sto tisíc pasivních kuřáků. Problémem v boji proti kouření je v této asijské zemi fakt, že příjmy z daní za tabákové výrobky tvoří značnou část lokálních rozpočtů a tabákové společnosti jsou navíc vlastněny státem.
Nedávno byli dokonce Číňané vyzýváni, aby kouřili více a pomohli tím bojovat proti ekonomické krizi. Na druhou stranu výdaje za léčení následků kouření již v Číně převyšují příjmy z daní za tabákové výroby.