Rangún - Barmské ozbrojené síly obklíčily ve středu večer ústředí vládnoucí Strany svazové soudržnosti a rozvoje (USDP) v metropoli Neipyijto a bránily jejím členům v odchodu.
Šéf strany a současný předseda dolní komory parlamentu Šwei Mann byl podle vyjádření kolegů z partaje zbaven funkce.
"Šwei Mann už není předsedou strany. Je v pořádku a u sebe doma," cituje agentura Reuters nejmenovaného barmského politika. O pozici šéfa parlamentní komory Šwei Mann podle dostupných informací nejspíš nepřišel.
Podle čtvrtečního prohlášení strany byl ve funkci lídra nahrazen, protože byl příliš zaneprázdněn dalšími povinnostmi. O zásahu bezpečnostních sil se ve vyjádření USDP nemluví.
O místo přišel i generální tajemník
Svého postu byl zbaven také generální tajemník strany Maung Maung Thein, který v budově nebyl. Později informoval, že jej ostatní vedoucí činitelé strany zbavili funkce prostřednictvím telefonu.
Podle zdrojů dorazilo k ústředí USDP pozdě večer několik nákladních vozů s vojáky a policisty. V budově právě probíhala schůzka příznivců prezidenta Theina Seina. Podle zdroje agentury Reuters bezpečnostní složky v noci po ukončení jednání místo opustily.
Jeden z členů strany přítomnost armády okomentoval coby "preventivní opatření". Vojáci a policisté se údajně měli postarat o bezpečí politiků. Jiný ze státníků nicméně uvedl, že bezpečnostní akce měla zastrašit Šwei Mannovy příznivce.
Napětí před volbami
Ve straně před blížícími se listopadovými parlamentními volbami roste napětí. Mezi Šwei Mannem a barmským prezidentem Theinem Seinem panují neshody kvůli výběru kandidátů.
Oba muži v minulosti zastávali významné vojenské pozice. V poslední době oba naznačovali, že by byli ochotni kandidovat v prezidentských volbách, které se taktéž konají koncem letošního roku.
Současný prezident Thein Sein patřil k předním exponentům vojenského režimu, který vládl v Barmě od roku 1990. Po potlačení protestů, známých jako Šafránová revoluce v roce 2007, se stal premiérem.
Šwei Mann se oproti tomu sblížil s barmskou opoziční vůdkyní a nositelkou Nobelovy ceny za mír Do Aun Schan Su Ťij. Armádu rozzlobilo také to, že se v červnu kladně vyjádřil k pokusu ústavně omezit politickou roli armády.
Reuters uvedla, že podle anonymního zdroje ze strany napětí ještě vzrostlo poté, co strana vybrala za kandidáty pro nadcházející parlamentní volby pouze 59 z navrhovaných 159 bývalých důstojníků.
Armáda stále kontroluje politický systém
USDP vznikla v roce 2010 z masové organizace, která podporovala vojenský režim. Její vedení se skládá hlavně z bývalých armádních důstojníků.
Armáda, která v Barmě vládla od převratu v roce 1962, si udržuje kontrolu nad politickým systémem a překazila nedávné snahy o přijetí ústavního dodatku, který by její moc omezil. Ústava vyhrazuje čtvrtinu křesel parlamentu nezvoleným zástupcům armády.
Barmská opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij armádu opakovaně vyzývá, aby se z politiky stáhla. Národní liga za demokracii (NLD), za niž se Su Ťij bude ucházet o zvolení do parlamentu, bude hlavním soupeřem USDP a podle expertů má ve volbách velké šance na úspěch.
Po volbách v listopadu 2010 se v Barmě po letech vojenské diktatury ujala moci civilní vláda, která propustila na svobodu téměř všechny politické vězně, včetně Su Ťij, a zahájila demokratické reformy. Znepokojení ale vzbuzuje zpomalení procesu reforem v poslední době, včetně přetrvávajícího silného vlivu armády na politické dění v zemi.