Rangún - Po eskalaci protivládních demonstrací, které minulý týden přivedly do ulic barmských měst desítky až stovky tisíc lidí, se do této armádou kontrolované země vrátil tíživý klid.
Po sérii násilných zásahů proti demonstrantům, vlně zatýkání a izolování politicky aktivních mnichů v klášterech je barmská junta podle všeho přesvědčena, že má situaci opět plně pod kontrolou.
Svědčí o tom fakt, že úřady odstranily zátarasy kolem dvou hlavních pagod v největším městě Rangúnu: Shwedagonu, který je považován za vůbec nejposvátnější místo barmského buddhismu, a Sule, kde bylo před 19 lety ohnisko vůbec největších pouličních demonstrací za obnovení demokracie v zemi.
ČTĚTE VÍCE: Místo demokracie dávky ze samopalu
Rok 1988 se neopakoval
Zatímco v roce 1988 obnovili generálové klid v zemi až poté, co jednotky zmasakrovaly tři tisíce lidí, nyní jim k zastrašení veřejnosti stačila podstatně méně krvavá razantnost.
I když mají západní pozorovatelé důvod se domnívat, že státní média podhodnocují skutečný stav věcí, když přiznávají jen deset mrtvých, masakr z roku 1988 se v takovém rozsahu nakonec přeci jen neopakoval.
Situace je ale nadále napjatá a přinejmenším část demonstrujících je podle zpráv přímo z místa odhodlána v protestech v té či oné formě pokračovat. Momentálně se ale těžiště protestů přeneslo spíš před barmská velvyslanectví v různých zemích světa.
Zvýšená ostraha
V samotném Rangúnu vojáci nadále hlídkují u všech čtyř vchodů do komplexu pagody Shwedagon i před pagodou Sule v úplném centru města, kde se před týdnem shromáždilo na sto tisíc lidí volajících po pádu 45 let trvající vojenské diktatury.
Jak uvádí agentura Reuters s odvoláním na očité svědky, rozmístění vojáků a policistů na klíčových místech opakování podobně velké akce prakticky neumožňuje.
Uniformovaní muži navíc kontrolují kolemjdoucím batohy a tašky a hledají fotoaparáty a kamery. To navíc doprovází zablokování přístupu na internet, jehož prostřednictvím se v minulých dnech do světa šířily šokující záběry zachycující brutální scény z rozhánění protestů.
Pobouření vyvolaly především záběry, které ukazují poslední okamžiky života 50letého japonského reportéra Kendžiho Nagaie, jehož zastřelil z bezprostřední blízkosti barmský voják.
Do Rangúnu už dorazil japonský zmocněnec, který má dohlížet na důsledné prošetření incidentu. Videokamera, kterou Japonec do poslední chvíle svíral v ruce, však mezi předměty, které barmské úřady japonské straně předaly, chybí.
Ostře sledovaná mise
Velká pozornost se nyní upírá k pokračující návštěvě zvláštního zmocněnce generálního tajemníka OSN pro Barmu Ibrahima Gambariho.
Ten už se o víkendu stačil setkat se zástupci vlády v novém hlavním městě Naypyidaw a zároveň v Rangúnu navštívit opoziční vůdkyni Aun Schan Su Ťij v jejím domácím vězení.
Nyní se čeká zejména to, zda jej přijme i nejvyšší představitel barmské junty, generál Than Suhwe, jehož antipatie k Su Ťij jsou pověstné (už pouhé vyslovení jejího jména v generálově přítomnosti je údajně tabu).
Právě zahájení dialogu mezi juntou a Národní ligou pro demokracii, kterou Su Ťij vede a která zvítězila v posledních svobodných volbách v Barmě v roce 1990, je jedním z hlavních požadavků, které opakovaně zaznívají z úst řady představitelů mezinárodního společenství.