Rangún - K mnišské protivládní revoltě se přidaly i mnišky oděné do bílých šatů. Přes sto se jich dnes přidalo k tisícovce modlících se mnichů před Schwedagonskou pagodou v metropoli Rangúnu. Poté se společně vydali na pochod městem. Zatím nejsou patrné žádné náznaky, že by proti protestujícím vládnoucí vojenská junta zakročila.
Co začalo před více než měsícem jako spontánní vlna protestů proti náhlému zdražení pohonných hmot, nabralo tento týden definitivně podobu boje za obnovu demokracie v Barmě.
Postarali se o to buddhističtí mniši, kteří v úterý vyhlásil i vojenské vládě, jež v zemi vládne už 45 let, i všem jejím přívržencům bojkot.
Odmítají od nich přijímat milodary, čímž jim de facto upírají možnost dosáhnout nirvány. Něco takového je v hluboce věřící společnosti, kde se k buddhismu hlásí téměř 90 procent obyvatelstva, nanejvýš mocné gesto.
ČTĚTE VÍCE: Mniši proti juntě. Začal boj o karmu Barmy
Skupina, která si říká Všebarmská aliance mnichů (ABMA), nyní také poprvé vyzvala obyčejné Barmánce, aby jejich protest, provázený pouličními pochody k pagodám, podpořili svou účastí a "bojovali nenásilnou cestou proti zavrženíhodné vojenské diktatuře, dokud nepadne".
Dosud přitom mniši veřejnost od účasti na jimi vyhlášeném bojkotu odrazovali ve snaze zajistit pokojný průběh demonstrací a předejít možné odvetě vojenské vlády vůči civilistům.
"Prohlašujeme zlý vojenský despotismus, který ožebračuje všechny vrstvy lidí včetně duchovenstva, za společného nepřítele všech našich občanů," píše se v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách www.burmanet.org.
"Abychom tento režim jednou provždy z Barmy vykázali, je proto potřeba, aby se široká veřejnost spojila s jednotnými silami duchovenstva."
V mírné obměně se tak opakuje scénář z roku 1988, kdy původně studentské demonstrace podpořené částí mnišské obce přerostly v masové pouliční demonstrace za obnovu demokracie v zemi. Junta tehdy protesty brutálně potlačila a zmasakrovala při tom na tři tisíce lidí.
ČTĚTE VÍCE: Místo demokracie dávky ze samopalu
Dnešní protest přivedl podle agentury Reuters do ulic druhého největšího města Mandalaje téměř deset tisíc lidí, což je od roku 1988 vůbec největší demonstrace.
Demonstrovalo se navíc i v největším městě Rangúnu, kde se shromáždilo procesí čítající jeden až dva tisíce mnichů.
Úřady je navíc vůbec poprvé nechaly projít po University Avenue, kde žije v domácím vězení opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij.
Jak informuje BBC, Su Ťij spolu se dvěma dalšími ženami vyšla před dům a mnichy v tichosti pozdravila. Údajně přitom nebyla schopna zadržet pláč.
ČTĚTE VÍCE: Další narozeniny ve vězení. Su Ťij je 62 let
Mniši zároveň vyzvali barmskou veřejnost, aby po tři následující dny v osm hodin večer vyšla na zápraží svých domů a patnáct minut se modlila za nenásilné změny v zemi.