Rangún - Barmská junta se rozhodla udělit milost excentrickému mormonovi Johnu Yettawovi, který byl tento týden odsouzen na sedm let kvůli tomu, že navštívil v jejím domácím vězení barmskou opoziční vůdkyni Aun Schan Su Ťij.
Samotné Su Ťij dal soud kvůli údajnému porušení podmínek domácího vězení tříletý trest, který junta ihned snížila na osmnáct měsíců. Může si je odpykat doma.
Yettawovo propuštění v sobotu přímo v Barmě vyjednal americký senátor Jim Webb, který se setkal s šéfem junty, generálem Than Shwem. Američan Yettaw, který disidentku podle svých slov navštívil kvůli vnuknutí, že jí hrozí smrtelné nebezpečí, bude propuštěn už v neděli.
Společně s Webbem odletíé ve vojenském letadle do thajského Bangkoku.
"Jsem vděčný vládě Myanmaru, že vyšla vstříc těmto požadavkům," stojí v tiskovém prohlášení Webbovy kanceláře. "Doufám, že můžeme těchto gest využít a začít s procesem navázání dobré vůle a budování vzájemné důvěry."
Webb se rovněž sešel se samotnou Su Ťij, které bylo dovoleno pro tuto příležitost opustit domácí vězení. Schůzka trvala 40 minut.
Su Ťij strávila čtrnáct z dvaceti posledních let v domácím vězení. Podle expertů byl Yettawův čin pouze záminkou k tomu, jak ji udržet i nadále z očí veřejnosti. Příští rok se totiž v zemi mají konat dlouho očekávané volby.
"Myslím si, že rozsudek byl určitě spojen s volbami, junta si hledala záminku," řekla Aktuálně.cz vedoucí barmských projektů organizace Člověk v tísni Marie Peřinová. "Kdykoliv byla Su Ťij venku z vězení, chodily s ní stovky stoupenců a zdravily ji tisíce lidí."