Barma po 20 letech volí, ale opozice nesmí zvítězit

Martin Novák Reuters Martin Novák, Reuters
29. 10. 2010 10:42
Disidentka Su Ťij nekandiduje. Generálové jí to nepovolili
Buddhiustická pagoda v Rangúnu.
Buddhiustická pagoda v Rangúnu. | Foto: Reuters

Rangún - V jedné z nejtvrdších diktatur světa se za týden uskuteční parlamentní volby. 7. listopadu mohou lidé v Barmě volit poprvé po dvaceti letech.

Tehdy vyhrála Národní liga pro demokracii držitelky Nobelovy ceny míru Do Aun Schan Su Ťij, ale vojenský režim ji odmítl předat moc a výsledky anuloval.

Generálové tak vládnou Barmě dodnes a budou vládnout dál i po volbách. Systém je nastaven tak, aby junta a její stoupenci obsadili většinu křesel v parlamentu a aby opozice neměla šanci na větší úspěch.

Su Ťij, která je stále v domácím vězení, se voleb neúčastní. Vláda zakázala kandidovat lidem, kteří byli odsouzení.

Podle svědků je předvolební kampaň plná strachu, protože lidé se bojí chodit na mítinky nezávislých kandidátů a dávat najevo, že je podporují.

Generálové si vytvořili dvě politické strany, které dostaly velké sumy peněz na kampaň a zřejmě tak obsadí většinu křesel. První je Svaz solidarity a rozvoje, druhou Strana národní jednoty.

Volební kampaň Strany národní jednoty, která podporuje vládnoucí generály.
Volební kampaň Strany národní jednoty, která podporuje vládnoucí generály. | Foto: Reuters

Navíc čtvrtina zákonodárného sboru je dopředu vyhrazena vojákům.

Zahraniční pozorovatelé a dokonce i novináři nesmějí volbám přihlížet, takže sčítání hlasů bude plně v režii vlády. 

"Lidé se hodně bojí. Nechtějí se účastnit žádných shromáždění. Je pro mě těžké najít prostor pro nějaké mítinky," citovala agentura Reuters nezávislého kandidáta Tina Aye, který kandiduje v hlavním městě Naypidaw.

Počet politických vězňů v Barmě se odhaduje na více než dva tisíce, v čele vojenského režimu stojí už třináct let generál Than Šwei. Očekává se, že po volbách „svlékne" uniformu a nechá se zvolit civilním prezidentem.

Někteří znalci Barmy se ovšem domnívají, že i takové volby a pouhá formální změna režimu z vojenského na civilní mohou být přece jen začátkem změn.

Nová vlajka Barmy.
Nová vlajka Barmy. | Foto: Repro: Wikipedia

"Dokud budou u moci sedmaosmdesátiletý Than Šwei a jeho o šest let mladší zástupce Mang Aye, mnoho se nezmění a nikdo nebude moci rozhodovat kromě nich. Po jejich odchodu se ale věci mohou začít hýbat k lepšímu," uvedl pro Reuters jeden z barmských akademiků, který si v obavách o svoji bezpečnost nepřál zveřejnit jméno.

Zatímco Evropská unie a Spojené státy barmský režim kritizují za porušování lidských práv, oporou a hlavních obchodním partnerem je pro Barmu Čína.

Novináři z agentury Nová Čína jsou také jediní, kteří dostali povolení k cestě do Barmy v době voleb. 

 

 

Právě se děje

Další zprávy