Barma pláče, cyklon zabil 22 tisíc lidí, 41 tisíc chybí

Pavel Vondra
6. 5. 2008 20:50
Do zpustošené Barmy začíná proudit pomoc zvenčí
Pracovníci japonské agentury pro mezinárodní spolupráci dávají v singapurském skladišti dohromady zásilku humanitární pomoci určenou pro cyklonem postiženou Barmu
Pracovníci japonské agentury pro mezinárodní spolupráci dávají v singapurském skladišti dohromady zásilku humanitární pomoci určenou pro cyklonem postiženou Barmu | Foto: Reuters

Bangkok/Praha - Situace v Barmě, kterou o víkendu zasáhl tropický cyklon Nargis, je zlá. Hodně zlá. Jinak by vojenská junta, která už téměř půl století zemi řídí, nepřijala nabídku pomoci ze strany mezinárodního společenství.

Barmské úřady dnes aktualizovaly odhad počtu obětí na 22 tisíc. Po úderu ničivého živlu se pak dalších 41 tisíc lidí postrádá. Junta už nijak nezastírá, že jí situace přerůstá přes hlavu. A jelikož i generálové musejí akceptovat skutečnost, že mimořádné situace si žádají mimořádná řešení, rozhodli se pro bezprecedentní krok - otevřou zemi mezinárodní humanitární pomoci.

Přitom ještě na sklonku roku 2004, poté, co pobřežní oblasti přímořských států v oblasti Indického oceánu zpustošila ničivá vlna tsunami, odmítl Myanmar, jak zní od roku 1989 oficiální (ovšem opozicí a některými západními vládami neuznávaný) název země, na rozdíl od ostatních postižených zemí jakoukoli zahraniční asistenci.

Dodnes se neví, kolik Barmánců tehdy přišlo o život. Odhaduje se ale, že oficiálně přiznaný počet 61 obětí by mohl představovat pouhou desetinu reálných lidských ztrát.

Čtěte také: Cyklon v Barmě: 10 tisíc mrtvých jen v jednom městě

Kde byla armáda?

Barmští generálové neradi dávají zahraničním představitelům příležitost nahlédnout pod pokličku jednoho z nejizolovanějších a nejúzkostlivějších střežených režimů současného světa.

Zaplavená vesnice v Barmě
Zaplavená vesnice v Barmě | Foto: Reuters

Důvodů k tomu mají víc než dost - především vlastní špatné svědomí. V zemi jsou nadále vězněni političtí odpůrci, režim hojně využívá otrocké práce a v boji proti povstaleckým armádám etnických menšin i jejich domnělým sympatizantům z řad civilistů využívá taktiku, která si s ženevskými konvencemi starosti nedělá.

Rozsah spouště, kterou o víkendu v zemi napáchal cyklon Nargis je ale podle všeho tak velký, že generálové jednoduše nemohou nabídky pomoci ze zahraničí odmítat. A tak dali se skřípěním zubů humanitárním organizacím zelenou.

"Úkol je rozsáhlý a vláda potřebuje spolupráci a pomoc od lidí dobré vůle doma i za hranicemi," prohlásil na dnešní tiskové konferenci ministr informací Kyaw Hsan, který zdůraznil, že kabinet "dělá, co může".

Na okamžitou pomoc už vláda vyčlenila z rozpočtu 5 miliard kyattů, tedy asi 4,5 milionu dolarů.

Infobox
Autor fotografie: REUTERS/Yannis Behrakis

Infobox

Společnost Člověk v tísni vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc Barmě. Nashromážděné prostředky budou využity na zajištění základních životních potřeb zasažených osob. Přispívat lze bankovním převodem na konto sbírky SOS Barma 836 836 836/0300 u ČSOB či posláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS BARMA na číslo 87777.

Sbírkový účet na pomoc Barmě otevřela také ADRA ČR. Finanční dary lze zasílat na bankovní účet 99619961/0300, variabilní symbol  444. Podpořit chystanou distribuci potřebné pomoci obětem katastrofy lze i zasláním SMS ve tvaru DMS ASIE na číslo 87777

Přesto je v Barmě slyšet reptání. "Režim promarnil jedinečnou příležitost vyslat vojáky pomáhat hned jak bouře ustala, aby si získal srdce veřejnosti," řekl agentuře Reuters bývalý státní zaměstnanec, který si nepřál být jmenován.

Nebyl sám, kdo si všiml, že armádě, která je jinak všudypřítomná, trvalo trestuhodně dlouho, než začala s odstraňováním následků katastrofy. V tomto ohledu je předstihli například i buddhističtí mniši. 

Česká pomoc je na cestě

Česká republika byla mezi prvními zeměmi, které Barmě v souvislosti s čerstvou katastrofou nabídly pomoc. Ministerstvo zahraničí uvolnilo ze svého rozpočtu 2,5 milionu korun, které poukáže na konto Červeného kříže. Ten je jednou z mála organizací, jejíž humanitární činnosti v zemi barmské úřady víceméně nekladou překážky.

Půl milionu z vlastního humanitárního fondu operativně zmobilizoval i Člověk v tísni, který zároveň vyhlásil veřejnou sbírku na pomoc Barmě.

"Do oblasti ve středu odletí náš pracovník se zkušenostmi z mise na Srí Lance, který prozkoumá situaci na místě, rozsah škod a oblasti, kde je pomoc nejvíce potřeba," uvedl Marek Štys, vedoucí humanitární sekce Člověka v tísni.

Na základě informací z místa Člověk v tísni rozhodne o konkrétní pomoci v postižených regionech. S největší pravděpodobností se bude jednat o nákup a distribuci základních potravin, pitné vody a léků.

Vlastní sbírku organizuje také česká pobočka mezinárodní humanitární organizace ADRA, která avizovala, že se bude podílet na odstraňování škod i na zajišťování základní pomoci a následných rozvojových projektech.

"ADRA v rámci své síťové organizace poskytne pomoc ve třech oblastech: zajištění nezávadné vody, zajištění potravin a zajištění dočasného bydlení," upřesnil Vítězslav Vurst, zástupce ADRA ČR. 

Jako tsunami

Pomoc už přislíbila celá řada zemí včetně sousední Indie a Číny, ale také Evropské unie a Spojených států, které přitom jinak proti barmskému režimu uplatňují cílené sankce.

V největším barmském městě Rangúnu vichr o rychlosti až 190 kilometrů v hodině především strhával střechy a porážel stromy
V největším barmském městě Rangúnu vichr o rychlosti až 190 kilometrů v hodině především strhával střechy a porážel stromy | Foto: Reuters

S vůbec první zásilkou pomoci ze zahraničí už dnes přispěchalo sousední Thajsko, které vypravilo do Rangúnu vojenský letoun s devítitunovým nákladem sestávajícím se z pitné vody, potravin a lékařského materiálu.

Thajská vláda zároveň přislíbila finanční hotovost ve výši 100 000 dolarů.

"Co Myanmar v tuto chvíli opravdu potřebuje, jsou pokrývky a stany," řekl reportérům v Bangkoku thajský ministr zahraničí  Noppadon Pattama.

"Jedná se o pohromu typu tsunami. Hluboko pod troskami zůstává pohřbeno mnoho těl, která se ještě nepodařilo najít," dodal s tím, že nynější odhadovaný počet obětí, vyčíslený barmskou juntou na 15 tisíc, se s největší pravděpodobností dále zvýší.

Čtěte také: Na Rangún udeřil cyklon, vše je mimo provoz

V současné chvíli se pohřešuje na 30 tisíc lidí. Podle informací z místa přitom některé vesnice v deltě řeky Iravádí, jež stály bouři v cestě, byly zcela srovnány se zemí. Cyklon přicházející z moře totiž zvedl přívalovou vlnu sahající do výšky tří a půl metrů. A právě ta se ukázala být nejvíce nebezpečnou.

 

Právě se děje

Další zprávy