Držitel Nobelovy ceny za mír doufá, že situace kolem Íránu se v příštím roce uklidní a rozhovory s íránskou vládou o kontroverzním jaderném programu země dospějí ke konci.
Írán má návod na výrobu jaderné zbraně, ČTETE ZDE
"Potřebujeme se sejít, prodiskutovat jednotlivé stížnosti a dosáhnout řešení," prohlásil Baradej.
Spojené státy a Evropská unie obviňují Írán z pokusu vyvíjet jaderné zbraně pod rouškou rozvoje jaderné energie. Teherán tato obvinění opakovaně odmítá.
PŘEČTĚTE SI: Írán ještě dostal čas
Při posledním pokusu o dohodu se Západ snažil přemluvit Írán, aby převedl výrobu obohaceného uranu na ruské území. Mezinárodní společenství podezírá teheránský režim, že si chce vytvořit přístup k jaderné bombě, i když se odvolává na smlouvu o nešíření jaderných zbraní.
Stavíme elektrárny
Teherán tvrdí, že obohacený uran vyrábí pouze pro svou budovanou jadernou elektrárnu. Nicméně obohacený uran je ve stejné míře surovinou jak pro energetiku, tak i pro atomovou bombu. Záleží tudíž jen na držiteli, jak s ním nakonec naloží. Právě kontrolu využití vyráběné suroviny Írán doposud nechtěl připustit.
Více o výstavbě jaderných elektráren v Íránu ČTĚTE ZDE
Mezinárodní agentura pro atomovou energii žádá Írán o nejvstřícnější postoj a doplnění chybějících dokumentů. Zemi varovala, že předloží problém jejího jaderného programu Radě bezpečnosti OSN, která má pravomoc vyhlásit sankce.