Barack Obama potvrdil: Jsme pro palestinský stát

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
29. 5. 2009 8:11
USA vyzývají Izrael k zastavení výstavby židovských osad na Západním břehu Jordánu
Barack Obama
Barack Obama | Foto: Ondřej Besperát

Washington  - Americký prezident Barack Obama vyzval Izrael, aby zastavil výstavbu osad na Západním břehu Jordánu. Prezidenta palestinské autonomie Mahmúda Abbáse, kterého přijal včera v Bílém domě, ujistil, že Spojené státy podporují vytvoření palestinského státu.

Obama v podstatě potvrdil to, co řekl už po nedávné schůzce s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, že Spojené státy chtějí vyřešit blízkovýchodní konflikt cestou sousedské mírové existence dvou nezávislých států, izraelského a palestinského. Odkázal tak na mírovou iniciativu z roku 2003, takzvanou cestovní mapu. 

Abbás po setkání s Obamou řekl, že hlavním faktorem je čas. Ten leží na srdci i americkému prezidentovi. "Umělý časový plán" pro vytvoření palestinského státu však nechce.

Mahmúd Abbás
Mahmúd Abbás | Foto: Reuters

Šéf Bílého domu upozornil, že Palestinci musejí také splnit svoje závazky a zajistit bezpečnost na západním břehu Jordánu a omezit protiizraelské nálady ve školách a mešitách.

Netanjahu před několika dny řekl, že Izrael nechce vládnout Palestincům, ti by si prý měli vládnout sami - nezmínil se ale o nezávislém palestinském státě, informovala agentura Reuters.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy