Přetahovaná Obamy a Netanjahua o Palestince začala

Roman Gazdík
19. 5. 2009 6:00
Izraelský premiér přijel do Washingtonu jednat o Íránu a mírovém procesu
Palestinci si sami vládnout neumí, podívejte se na Gazu. Tak zní jeden z hlavních argumentů Benjamina Netanjahua proti Palestinskému státu.
Palestinci si sami vládnout neumí, podívejte se na Gazu. Tak zní jeden z hlavních argumentů Benjamina Netanjahua proti Palestinskému státu. | Foto: Reuters

Washington - Spojené státy chtějí dodržet plán, jak vyřešit blízkovýchodní konflikt cestou sousedské mírové existence dvou nezávislých států, izraelského a palestinského.

Po pondělním setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem to novinářům v Oválné pracovně Bílého domu řekl americký prezident Barack Obama. Vyzval také Izrael k zastavení kolonizace palestinských území s poukazem na to, že ho k tomu zavazuje mírový plán zvaný cestovní mapa z roku 2003. 

Netanjahu k tomu řekl, že Izrael nechce vládnout Palestincům, ti by si prý měli vládnout sami - nezmínil se ale o nezávislém palestinském státě, informovala agentura Reuters.

Obamova administrativa se pevně zavázala k tomu, že trvalé řešení konfliktu na Blízkém východě zajistí a klíčem k tomu má být právě ustavení palestinského státu.

Netanjahu klade důraz na tvrdý přístup k Teheránu, jehož nukleární ambice podle něj ohrožují stabilitu regionu. S tím souhlasí i Obama, volí však vůči íránskému režimu mnohem mírnější rétoriku.

Rozdílné názory

Časy, kdy měli předchozí izraelští premiéři Ariel Šaron nebo Ehud Olmert za prezidenta George W. Bushe ve Washingtonu volnou ruku, jsou však minulostí a jeden z nejvýznamnějších Netanjahuových koaličních partnerů o víkendu předeslal, že je šéf Likudu ochoten v otázce palestinského státu ustoupit.

Naopak papež se při své návštěvě Izraele za samostatný Palestinský stát postavil
Naopak papež se při své návštěvě Izraele za samostatný Palestinský stát postavil | Foto: Reuters

„Arabové mluví o dvou státech… nevidím důvod, proč by Netanjahu neřekl, že na konci dohody… zde budou dva národy, které budou žít bok po boku v míru a vzájemném respektu," prohlásil ministr obrany, místopředseda vlády a předseda Strany práce Ehud Barak.

Podobně se vyjádřil i izraelský prezident Šimon Peres. Podle Netanjahuova poradce pro národní bezpečnost to ale má být íránská otázka, která bude setkání dominovat.

„Podle toho, co je plánováno, se pan Netanjahu soustředí na věc jaderného Íránu," citovala agentura Reuters Uziho Arada. „Premiér důrazně podtrhne, že je zde nutno jednat rychle."

Izrael je znepokojen Obamovou snahou zlepšit vztahy se Sýrií a Íránem a mluvčí amerického prezidenta Robert Gibbs už v pátek předeslal, že „najít řešení (při rozhovoru Obamy s Netanjahuem) nebude jednoduché." O „různém pohledu na věc" se zmínil v neděli i Arad.

S Palestinci na Írán, nebo naopak?

Obama a Peres: tihle dva se na Palestinském státu shodnou
Obama a Peres: tihle dva se na Palestinském státu shodnou | Foto: Reuters

Netanjahu se podle agentury AP domnívá, že je nejprve nutné zatlačit na Írán a pak se věnovat palestinské otázce. Naopak Obama chce prý postupovat opačně a využít palestinskou kartu při vyjednávání o jaderném programu Íránu.

Západní státy se obávají, že je íránský jaderný program určen k výrobě nukleárních zbraní. Teherán to popírá. Pokud by Írán jadernou zbraň skutečně sestrojil, vyvolalo by to pravděpodobně zájem o jaderné zbraně také mezi jeho arabskými sousedy.

Íránští představitelé naopak upozorňují, že jediným státem Blízkého východu, který nepřistoupil ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT) a disponuje jadernými hlavicemi, je Izrael.

 

Právě se děje

před 4 minutami

V Británii zatkli kvůli rasistickým urážkám fotbalistů po finále ME 11 lidí

Jedenáct lidí zatkla britská policie během vyšetřování rasistických útoků na anglické fotbalisty na internetu po finále mistrovství Evropy. Terčem urážek se stali hráči tmavé pleti Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka, kteří v zápase s Itálií neuspěli v penaltovém rozstřelu. Anglie kvůli tomu finálové utkání ve Wembley prohrála.

Policie nyní oznámila, že 207 příspěvků na sociálních sítích vyhodnotila jako spáchání trestného činu. Pocházely z 34 účtů v Británii a 123 ze zahraničí. Jedenáct majitelů britských účtů bylo zatčeno, zahraniční případy předala příslušným úřadům v jednotlivých zemích.

"Lidé se domnívají, že se mohou schovat za profil na sociálních sítích a zveřejňovat takové odporné komentáře. Musí si to rozmyslet. Máme vyšetřovatele, kteří vyhledávají urážlivé komentáře v souvislosti se zápasem, a pokud půjde o trestný čin, budou jejich autoři zatčeni," uvedl policejní důstojník Mark Roberts. Příspěvky z dalších účtů se ještě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Nejvyšší soud v Brazílii nařídil vyšetřování Bolsonara, prezident reagoval pohrůžkou

Soudce nejvyššího brazilského soudu nařídil ve středu vyšetřování prezidenta země Jaira Bolsonara kvůli jeho výrokům o tom, že brazilský volební systém je náchylný k podvodům. Soudce tak rozhodl na základě žádosti nejvyššího volebního soudu, který zahájení vyšetřování hlavy států oznámil v pondělí. Informovala o tom agentura AFP.

Vyšetřování se bude soustředit především na více než dvouhodinové vystoupení prezidenta, přenášené živě minulý týden na Facebooku, během něhož prezident bez předložení důkazů tvrdil, že brazilský elektronický hlasovací mechanismus otevírá prostor volebním podvodům. Krajně pravicový lídr také silně kritizoval několik soudců nejvyššího soudu.

Bolsonaro na zprávu reagoval pohrůžkou, že by jeho odpověď na vyšetřování mohla překročit rámec ústavy. "Tohle vyšetřování není v mezích ústavy, takže protilék na to také není v mezích ústavy," prohlásil podle agentury Reuters bez dalšího upřesnění na sociálních sítích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy