Los Angeles - Nastupující demokratický prezident Barack Obama potvrdil, že má v plánu snížit emise oxidu uhličitého do roku 2050 o osmdesát procent, ustavit trh s emisními povolenkami a investovat 150 miliard dolarů do nízkoenergetických technologií.
A učinil tak na konferenci uspořádáné republikánem, který se do něj těsně před volbami tvrdě opřel. Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger je však - podobně jako Obama - zastáncem ambiciózní mezinárodní dohody o snížení emisí CO2. O ní by se mělo už za dva týdny jednat v polské Poznani. Definitivní rozhodnutí by mělo padnout za rok v Kodani.
Krátce před konferencí Schwarzenegger prohlásil, že mezi katastrofickými požáry, kterými je Kalifornie v poslední době stíhána, a globálním oteplováním existuje pojítko.
O osmdesát procent do roku 2050
"Jakmile převezmu úřad, můžete si být jistí, že Spojené státy se znovu rázně zapojí do těchto jednání a pomohou vést svět směrem k nové éře globální spolupráce ohledně klimatických změn," řekl v úterý Obama ve svém video-poselství osmi stům účastníků dvoudenní mezinárodní konference o globálním oteplování uspořádané Schwarzeneggerem.
"Slibuji vám, že za mého úřadování bude mít jakýkoliv guvernér, který je ochoten podporovat čistou energii, partnera v Bílém domě," citovala z Obamova prohlášení dále agentura AP. A spojenectví prý čeká i "jakoukoliv společnost ochotnou investovat do čisté energie" a "jakýkoliv národ ochotný přidat se k boji proti klimatickým změnám".
Podle mezivládního panelu OSN pro klimatické změny (IPCC) je nutné snížit do roku 2050 emise skleníkových plynů o polovinu, pokud se nemá teplota planety zvýšt o dva stupně, což by mohlo způsobit katastrofické změny, které vědci nejsou schopni odhadnout.
Dobré pro ekonomiku
Jak Obama, tak Schwarzenegger se domnívají, že zelené technologie jsou příležitostí pro americkou ekonomiku v době finanční krize.
"Mám stále přátele v obchodních kruzích, kteří ke mně přicházejí a řikají, že to uškodí ekonomice," řekl guvernér obecenstvu složenému ze zástupců devatenácti zemí a sedmnácti amerických států. "Ale my samozřejmě pevně věříme, že to ekonomice pomůže."
Schwarzenegger, který společně se sedmi státy USA a čtyřmi kanadskými provinciemi oznámil spuštění regionálního obchodu s emisními povolenkami pro skleníkové plyny, věří, že oteplování je zodpovědné za stále častější kalifornské lesní požáry.
Kalifornské požáry
"Kvůli globálnímu oteplování nyní máme sezónu požárů po celý rok," prohlásil v interview pro televizi ABC. "Mívali jsme ji pouze v listopadu, ale nyní začíná už v únoru."
Podle některých odborníků je však jižní Kalifornie jednoduše k požárům náchylná a globální oteplování s tím nemá co dělat.
"Toto území má prostě sklon k požárům bez toho, jestli mluvíme o scénáři klimatických změn," řekl serveru spokesmanreview.com před rokem odborník na přírodní požáry Tom Wordell z Národního meziresortního centra pro požáry. "Nechci působit necitlivě, protože hodně lidí je bez domova a trpí, ale když žijete v hnízdišti hadů, kousnou vás."