Washington - Demokratický kandidát Barack Obama hraje na americké mediální scéně už nějakou dobu druhé housle. Sólistkou předvolební kampaně je nyní neokoukaná tvář republikánské viceprezidentské kandidátky Sarah Palinové.
O víkendu však opět udeřila ekonomická krize a pádem bank Merrill Lynch a Lehman Brothers, dvou symbolů amerického kapitalismu, dostal Obama přesně tu munici, kterou pro svou kampaň potřeboval.
Dokáže ji ale přetavit ve volební úspěch? Přinese mu kolaps institucí, z nichž jedna se na kapitálovém trhu pohybovala od roku 1850, nějaké politické body, a zazdí tak kampaň republikánského konkurenta John McCaina?
Volební pat
Zatím to totiž není vůbec jisté. Nejnovější průzkumy reflektující pád Lehman Brothers nejsou ještě k dispozici, ale ty pondělní ukazují, že krize v Merill Lynch se na názorech voličů nijak neprojevila.
Stejně jako nedávné státní převzetí kontroly nad hypotečními institucemi Freddie Mac a Fannie Mae.
Obamu by podle pondělních průzkumů volilo 45 procent Američanů, McCaina 47 procent. Pohybujeme se tedy v zóně volebního patu, ve které jsme byli před tím, než s názory Američanů zahoupaly stranické kongresy na přelomu srpna a září.
McCain individialista
Američané jsou svou ekonomikou znepokojeni už dlouhodobě, a pokud by znovu kandidoval George Bush, republikány by zřejmě nic nezachránilo před ostudným propadem. McCain je v očích mnoha voličů ale přeci jen někdo jiný.
Ačkoliv se Obama snaží jeho kandidaturu interpretovat coby další Bushovo volební období, je arizonský senátor podle Američanů především bytostným individualistou, což stvrdil i výběrem téměř neznámé Sarah Palinové coby viceprezidentské kandidátky.
McCain se také přestal ohánět zkušeností, která nepomohla ani Hillary Clintonové, a po vzoru Obamy se představil jako kandidát změny, což v návaznosti na jeho minulost republikánského zlobivého dítěte neznělo tak surreálně, jako kdyby kandidoval některý z jeho konkurentů z primárek.
Infobox
- Sedláček bloguje: Jak nás zasáhne bankovní krize v USA?
- Za krizí bank v USA stojí jejich snaha být univerzální
- USA se otřásají: Banka Lehman Brothers žádá o ochranu
Imaginární Wall Street
Druhým významným faktorem je to, že pro mnoho Američanů jsou podle analytiků investiční (tedy nikoli komerční) banky jako Lehman Brothers jen imaginárními pojmy z Wall Street, tedy něčím vzdáleným a nepochopitelným.
Problémem střední třídy a chudších vrstev totiž nejsou pády bank, ale hypoteční krize a vysoké ceny ropy.
Vina Bushovy administrativy není navíc spatřována v tom, co udělala, ale naopak v tom, že lépe neregulovala finanční sektor. Krize je vnímána jako problém centrální banky a příliš nezávislého bankovnictví.
Coby problém Američané versus Wall Street ji v prvních hodinách po oznámení krachu Lehman Brothers také interpretovali oba prezidentští kandidáti. Jeden i druhý slíbili v zásadě to samé: reformu systému kontroly nad finančními toky a větší pravomoci regulačním institucím.
Obama: daňový marnotratník
Další z věcí, která nehraje Obamovi do noty, je, že on ani McCain zřejmě přesně nevědí, co s Wall Streetem udělat. Oba jsou navíc ekonomicky nezkušení a obraz politického zelenáče, který je s Obamou spojován, mu může v krizi současných rozměrů uškodit více než McCainovi.
Obamovi navíc stále ubližuje také to, že Američané jeho ekonomickou politiku neznají. McCain tak například - v rozporu s fakty - tvrdí, že Obama chce většině Američanů zvednout daně, a daří se mu o tom i přesvědčit veřejnost, jak ukázal nedávný průzkum.
A zvedat daně v období ekonomické krize není podle komentátorů tou nejlepší reklamou, jak dostat lístek na cestu do Bílého domu.
McCain: muž akce
Ještě v polovině července vedl Obama v průzkumech o ekonomických problémech o sedmnáct procent, nyní McCain stáhl jeho náskok na pět procent.
U voličů totiž zabodoval jednak jeho plán snížit ceny ropy otevřením nových těžebních ploch na širém moři, což nyní zákon zapovídá, jednak jeho obraz "muže akce", který chce něco dělat s ekonomickými problémy běžných Američanů.
I po současné krizi na Wall Street tak pravděpodobně předvolební průzkumy budou ukazovat velmi těsný závod, který rozlouskne až hlasování na počátku listopadu.