Manáma - Bahrajnský soud po téměř měsíci propustil z vazby chlapce označovaného za nejmladšího vězně v zemi.
Oficiálně dvanáctiletý, podle lidsko-právních organizací dokonce jedenáctiletý, Alí Hassan byl zatčen 14. května na protivládní demonstraci, úřady označené jako nepovolené shromáždění.
Spolu s asi desítkou dalších lidí byl obviněn, že zapaloval pneumatiky na pouliční barikádě.
Od té doby čekal na soud v bahrajnském vězení pro dospělé. Do zařízení pro mladistvé byl přesunut až minulý týden.
Soudy nyní vyhověly žádosti jeho obhájce i ochránců lidských práv a propustily ho na svobodu. 20. června se ale musí dostavit k soudu, který definitivně rozhodne o tom, zda vyroste ve své rodině, nebo za mřížemi.
Podle obhájce Muhsína Alávího, který hocha ve vězení navštěvuje, je chlapec unavený a pořád dokola opakoval, že chce domů. "Tvrdí, že na žádném nepovoleném shromáždění nikdy nebyl," cituje CNN bahrajnského advokáta.
"Je to dítě, a podle mezinárodního práva tak nemůže být postaveno před soud. Dítě může udělat chybu, ale nemůže za ní být souzeno. Policie ho viděla, jak pokládá na ulici pytel s odpadky a z toho usoudila, že stavěl barikády," tvrdí další právník Šahzalán Chamís s tím, že nikdo neviděl, že by chlapec cokoliv zapaloval.
Demonstrace v Bahrajnu:
Bahrajnské úřady to ale vidí jinak. Stejně tak se nedomnívají, že by se vězněním dvanáctiletého hocha jakkoliv provinily. Ve vězení se mu prý "dostalo sociální péče i vzdělávání a ve čtvrtek v něm dokončil šestou třídu".
Bahrajn je za tvrdé potírání opozičních aktivit dlouhodobě a tvrdě kritizován mezinárodním společenstvím. Střety vládních jednotek a opozice vygradovaly, když se do země v únoru minulého roku přelila revoluční nálada z Tuniska a Egypta.
Vládnoucí monarcha malého státečku v Perském zálivu Hamad Bin Isa al-Chalífa ale situaci tehdy i s použitím síly ustál. Stejně tak se bezpečnostním složkám podařilo rozehnat nepokoje, které opozice vyvolala letos, při příležitosti prvního výročí demonstrací.