Bagdádu hrozí cholera. Za tři týdny má sto případů

gaz
2. 12. 2007 14:30
Kanalizace a vodovody jsou v žalostném stavu
Nové americké jednotky napomohly zvýšení bezpečnosti, jsou zde však jiné problémy.
Nové americké jednotky napomohly zvýšení bezpečnosti, jsou zde však jiné problémy. | Foto: Reuters

Bagdád - Irácká metropole je na pokraji epidemie cholery. Za poslední tři týdny bylo v Bagdádu podle Dětského fondu (UNICEF) zaznamenáno 101 případů cholery, což tvoří 79 procent nových případů v celé zemi.

Jak upozornil britský list The Observer, hlavní hrozbou města jsou vodovodní potrubí a kanalizace, jejichž stav je katastrofální.

Nemoc se začala v Iráku šířit v srpnu, kdy masivně zasáhla severní kurdské provincie. Celkem letos v zemi na choleru zemřelo 22 lidí a bylo diagnostifikováno 4569 případů.

Bakterie cholery se množí ve znečištěné vodě. Stavu vodních zdrojů v Iráku úřady nevěnují patřičnou pozornost.

Odpadky nikdo neodváží

Iráčané se vracejí domů, tam je však čekají hrozné hygienické podmínky.
Iráčané se vracejí domů, tam je však čekají hrozné hygienické podmínky. | Foto: Reuters

"Irácké kanalizace a vodovodní zařízení jsou v kritickém stavu. Znečištění vodních cest nečištěnými splaškami je pravděpodobně největším environmentálním a zdravotním rizikem, kterému Iráčané čelí...Odhadujeme, že pouze každé třetí irácké dítě může spoléhat na bezpečný zdroj vody. Nejhůře jsou na tom města na jihu země a Bagdád," prohlásila mluvčí UNICEF Claire Hajajová.

Potrubí v Iráku jsou stará a mnoho z nich je zničeno či poškozeno dlouhotrvajícím konfliktem. Špatná bezpečnostní situace v zemi zapříčiňuje také to, že některé firmy zodpovědné za sběr odpadků nebo vybírání jímek v rizikových zónách tam jednoduše nejezdí.

Ačkoliv se podle statistik bezpečnostní situace v zemi v posledních měsících zlepšuje, mnozí lidé se kvůli střelbě a bombovým útokům bojí chodit do obchodu, a tak místo pitné balené vody raději spoléhají na vodu z kohoutku. Chudí si také mohou balenou vodu jen těžko dovolit. Podle odhadů nemá přístup k pitné vodě 70 procent Iráčanů.

Čtěte také: Bagdád se vrací k normálu. Ulice znovu ožijí

Nejnebezpečnější zóny postiženy nejhůře

U kořene všeho je násilí
U kořene všeho je násilí | Foto: Reuters

Nejmenovaný úředník Observeru potvrdil, že situace je opravdu vážná. "V Bagdádu máme katastrofu," prohlásil.

"V okolí škol se nacházejí různé splašky. Riziko cholery se zvyšuje v zimních měsících, kdy klesá odolnost obyvatelstva," potvrdil jeho názor kapitán Richard Dos Santos, který se se situací seznámil přímo na místě.

Bagdád je údajně zaplaven odpadky a přetékajícími jímkami, často v okolí škol nebo na místech, kde si hrají děti. Irácká vláda dokonce přiznala, že přístup ke zdrojům čisté vody nemá šest nemocnic.

Mezi nejhůře postiženými bagdádskými oblastmi je podle UNICEF šíitské chudinské předměstí Sadr City, tedy jedna ze čtvrtí, na které se boje mezi americkými vojáky a různými místními milicemi podepsaly nejvíce.

Čtěte také:
Nový irácký problém? Uprchlík, který přijel domů
Nejnebezpečnější přehrada světa je v Iráku a praská

 

Právě se děje

Další zprávy