Nejnebezpečnější přehrada světa je v Iráku a praská

gaz
30. 10. 2007 16:38
Dvacetimetrová vlna by mohla ohrozit 1,7 milionu lidí
Mosulská přehrada
Mosulská přehrada | Foto: Wikipedia

Londýn/Bagdád - Největší irácká přehrada, která se nachází sedmdesát kilometrů od města Mosul na severu země, se může každým okamžikem protrhnout. Přívalová vlna by mohla dosáhnout dvaceti metrů a ohrozit životy lidí v téměř dvoumilionovém městě.

Informuje o tom britská BBC s odvoláním na kancelář amerického zvláštního inspektora pro rekonstrukci Iráku (SIGIR).

Nejnebezpečnější na světě

Podle SIGIR označila provoz přehrady na řece Tigris za velké riziko už zpráva inženýrů americké armády ze září 2006.

"Co se týče možné vnitřní eroze základů, je mosulská přehrada nejnebezpečnější na světě," cituje SIGIR ze zprávy. "Pokud se objeví malý problém, je kolaps pravděpodobný."

Letos na jaře pak nejvyšší vrchní americký velitel v Iráku David Petraeus a americký velvyslanec v Bagdádu Ryan Crocker označili v dopise iráckému premiérovi Núrímu Málikímu otázku přehrady za "národní prioritu".

Foto: Wikipedia

Podivná rekonstrukce a debata za zavřenými dveřmi

Přehrada nyní prochází rekonstrukcí, ale podle SIGIR je v kontraktech mnoho nedostatků, celý projekt je špatně koordinován a vzbuzuje podezření z korupce.

Některé objednané stavební díly jsou vadné a jiné dodané kusy vůbec objednány nebyly. Byly údajně také provedeny platby za jen zpola dokončené návrhy.

Zásadní problémy přehrady se prý vyřešit nepodařilo a projekt v hodnotě 27 milionů dolarů (505 milionů korun) vykazuje jen bídné výsledky.

S tímto hodnocením však nesouhlasí irácké úřady, které tvrdí, že neexistuje důvod se znepokojovat. Podle BBC však právě kvůli hrozbě paniky probíhá celá debata převážně za zavřenými dveřmi.

Problémová přehrada

Přehrada způsobuje problémy už od svého otevření roku 1984. Byla totiž postavena na sádrovci, který je schopen absorbovat vodu a už během prvních měsíců začalo docházet k průsakům.

Bývalý most přes řeku Tigris. Ilustrační foto
Bývalý most přes řeku Tigris. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Podle iráckého ministerstva pro vodní zdroje se nyní vláda snaží problém řešit snížením hladiny v rezervoáru a nepřetržitým pumpováním cementu do základů. Příští rok by měly být základy zasazeny do betonu.

To už by však mohlo být pozdě. Pokud se přehrada opravdu protrhne, počítají nejhorší scénáře s půl milionem mrtvých.

Čtěte také:

Záplavy testují největší přehradu světa - Tři soutěsky
Přehradu na Tigridu? Své město nedáme


 

Právě se děje

před 3 minutami

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy