Nejnebezpečnější přehrada světa je v Iráku a praská

gaz
30. 10. 2007 16:38
Dvacetimetrová vlna by mohla ohrozit 1,7 milionu lidí
Mosulská přehrada
Mosulská přehrada | Foto: Wikipedia

Londýn/Bagdád - Největší irácká přehrada, která se nachází sedmdesát kilometrů od města Mosul na severu země, se může každým okamžikem protrhnout. Přívalová vlna by mohla dosáhnout dvaceti metrů a ohrozit životy lidí v téměř dvoumilionovém městě.

Informuje o tom britská BBC s odvoláním na kancelář amerického zvláštního inspektora pro rekonstrukci Iráku (SIGIR).

Nejnebezpečnější na světě

Podle SIGIR označila provoz přehrady na řece Tigris za velké riziko už zpráva inženýrů americké armády ze září 2006.

"Co se týče možné vnitřní eroze základů, je mosulská přehrada nejnebezpečnější na světě," cituje SIGIR ze zprávy. "Pokud se objeví malý problém, je kolaps pravděpodobný."

Letos na jaře pak nejvyšší vrchní americký velitel v Iráku David Petraeus a americký velvyslanec v Bagdádu Ryan Crocker označili v dopise iráckému premiérovi Núrímu Málikímu otázku přehrady za "národní prioritu".

Foto: Wikipedia

Podivná rekonstrukce a debata za zavřenými dveřmi

Přehrada nyní prochází rekonstrukcí, ale podle SIGIR je v kontraktech mnoho nedostatků, celý projekt je špatně koordinován a vzbuzuje podezření z korupce.

Některé objednané stavební díly jsou vadné a jiné dodané kusy vůbec objednány nebyly. Byly údajně také provedeny platby za jen zpola dokončené návrhy.

Zásadní problémy přehrady se prý vyřešit nepodařilo a projekt v hodnotě 27 milionů dolarů (505 milionů korun) vykazuje jen bídné výsledky.

S tímto hodnocením však nesouhlasí irácké úřady, které tvrdí, že neexistuje důvod se znepokojovat. Podle BBC však právě kvůli hrozbě paniky probíhá celá debata převážně za zavřenými dveřmi.

Problémová přehrada

Přehrada způsobuje problémy už od svého otevření roku 1984. Byla totiž postavena na sádrovci, který je schopen absorbovat vodu a už během prvních měsíců začalo docházet k průsakům.

Bývalý most přes řeku Tigris. Ilustrační foto
Bývalý most přes řeku Tigris. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Podle iráckého ministerstva pro vodní zdroje se nyní vláda snaží problém řešit snížením hladiny v rezervoáru a nepřetržitým pumpováním cementu do základů. Příští rok by měly být základy zasazeny do betonu.

To už by však mohlo být pozdě. Pokud se přehrada opravdu protrhne, počítají nejhorší scénáře s půl milionem mrtvých.

Čtěte také:

Záplavy testují největší přehradu světa - Tři soutěsky
Přehradu na Tigridu? Své město nedáme


 

Právě se děje

před 12 minutami

Na severu Minneapolisu někdo střílel na příslušníky národní gardy. Novináři si stěžují na policejní násilí

Na severu amerického Minneapolisu někdo v noci na neděli střílel na dvojici příslušníků národní gardy. Ti na místě hlídkovali v návaznosti na policejní zásah proti 20letému černochovi. 

Incident se odehrál asi osm kilometrů od předměstí Brooklyn Center, kde předchozí neděli policejní kontrola na silnici skončila smrtí Daunteho Wrighta. Na gardisty někdo střílel z projíždějícího vozu krátce po čtvrté hodině ranní (11:00 středoevropského času). Jeden z mužů byl hospitalizován kvůli zranění způsobenému rozbitým sklem, druhý podle vyjádření národní gardy státu Minnesota utrpěl jen "povrchové" rány.

Po nepokojích vyvolaných zásahem proti Wrightovi se o víkendu objevovaly zprávy o agresivním jednání bezpečnostních složek vůči novinářům, kteří protesty pokrývali. Na použití pepřového spreje nebo bezdůvodnou vazbu si stěžovali pracovníci agentury AFP, televize CNN i deníku The New York Times (NYT). Guvernér státu Minnesota Tim Walz v neděli označil zásahy proti novinářům za nepřijatelné.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Střelci z FedEx v Indianapolis vloni zabavili brokovnici, pak si koupil dvě pušky

Mladík, který v noci na pátek zabíjel v areálu kurýrní firmy FedEx v americkém Indianapolisu, si dvě poloautomatické pušky použité při útoku pořídil legálně. Brandon Hole tak učinil několik měsíců poté, co mu byla zabavena brokovnice kvůli obavě jeho matky o jeho duševní zdraví, oznámila podle amerických médií policie. Agentura AP v neděli napsala, že ve státě Indiana platí zákon zavedený ve snaze nákupům zbraní za takovýchto okolností zabránit.

Policie popsala zbraně použité při krveprolití ze čtvrteční noci jako "útočné pušky". Hole, kterému bylo 19 let, s nimi v logistickém centru u letiště v Indianapolisu zabil osm lidí. Následně bývalý zaměstnanec firmy FedEx spáchal sebevraždu.

Zbraň mu byla zabavena na základě státního zákona z roku 2005, který umožňuje úřadům odebírat lidem zbraně v případě signálů ohledně jejich možných sklonů k násilí. Město prověřuje, jestli v tomto případě nedošlo k zanedbání ve vymáhání zbraňového zákona. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

V texaském Austinu někdo zastřelil tři lidi, policie pátrá po podezřelém

Policie v texaském Austinu v neděli pátrala po 41letém muži v návaznosti na střelecký incident, při kterém přišly o život tři oběti. Podezřelý byl považován za nebezpečného, panovala obava, že by mohl vzít rukojmího. O událostech informovaly agentury Reuters a AP.

"Zdá se, že jde o izolovanou událost v domácnosti, obyvatelstvu nebezpečí nehrozí," uvedla austinská policie. Její šéf Joseph Chacon ale také vyjádřil obavu, že by hlavní podezřelý "mohl případně vzít rukojmího a sám se někde ukrývat a čekat, než odejdeme". Policie obyvatele vyzývala, aby se vyhýbali oblasti na severozápadě města, kde se střelba odehrála. Lidé z dané oblasti pak neměli vycházet na ulici.

Na místě podle svědků zasahovalo více policejních jednotek a sanitky, uvedla agentura AP. Při střelbě přišli o život dvě ženy latinskoamerického původu a jeden muž tmavé pleti. "Zatím nemáme informace o dalších obětech," uvedly zdravotnické úřady.

Údajný pachatel Stephen Broderick se podle Chacona s oběťmi znal, pozadí incidentu ale policejní velitel dále neosvětlil. Hledaného muže popsal jako černocha nižší postavy. Vyšetřovatelé nevěděli, zda uprchl v automobilu, pracovali ovšem s předpokladem, že je ozbrojený.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Při nehodě vozu Tesla zahynuly dvě osoby, za volantem nikdo neseděl

Dva muži zemřeli při srážce vozu Tesla S se stromem nedaleko amerického města Houstunu. Podle místní policie v autě ale nikdo neseděl za volantem, informovala dnes agentura Reuters. Tesla ani úřady pro silniční bezpečnost nehodu nekomentovaly.

Podle místních médií se nehoda stala v sobotu. Vůz jel vysokou rychlostí, když nezvládl zatáčku a narazil do stromu. Po uhašení požáru policie našla ostatky dvou mužů - jeden seděl v přední části na sedadle spolujezdce a druhý v zadní části vozu.

Nehoda se stala v období, kdy se kvůli několika nehodám zvýšila pozornost vůči systému poloautomatického řízení americké automobilky. Americké silniční úřady prošetřují několik desítek nehod vozů Tesla.

Zdroj: ČTK
Další zprávy