Bagdád se vrací k normálu. Ulice znovu ožijí

gaz, Reuters
12. 11. 2007 14:30
Útoků je mnohem méně, říká irácký generál
Foto: Reuters

Bagdád - V Bagdádu se žije lépe, než tomu bylo dříve. Americko-irácká operace "Právo a pořádek", která měla v hlavním městě Iráku zajistit bezpečí, tak zřejmě brzy skončí.

Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na prohlášení mluvčího pro bezpečnostní plánování, generála Kásima Musávího.

Podle Musávího bude tento měsíc otevřeno deset ulic, do nichž se až dosud z bezpečnostních důvodů nesmělo.

"Pomůže to omezit dopravní zácpy a občané budou cítit, že se jejich život zase vrací k normálu," uvedl ve vysílání irácké státní televize.

Podle Reuters však bude odvolání operace spíš symbolické: desítky tisíc amerických a iráckých vojáků ve městě zůstanou i nadále.

Akce Právo a pořádek byla odstartována v polovině února a měla zabránit tomu, aby se země dostala ještě hlouběji do občanské války.

V jejím průběhu poslal George Bush do Iráku dalších třicet tisíc vojáků. Většina z nich se nachází právě v Bagdádu a jeho okolí.

Méně mrtvých

Během operace se podařilo významně snížit počet bombových útoků i omezit vraždy paravojenských milicí.

Foto: Reuters

Podle Musávího ještě v dubnu došlo v bagdádské čtvrti Adhamíja ke 150 povstaleckým útokům, zatímco v září jich bylo 29. V šíitské čtvrti Sadr City byly v září zaznamenány čtyři útoky, zatímco dříve jich bylo dle mluvčího až sedmdesát. Poměr v centru města je 18 ku 187.

Sektářské násilí v Bagdádu končí i podle iráckého premiéra Núrího Málikího. Pozitivně se k situaci minulý týden vyjádřil také velitel amerických jednotek v oblasti generálmajor Joseph Fil.

Čtěte také: Mrtvých v Iráku dramaticky ubylo. Nastal ve válce zlom?

Některé zdroje však připomínají, že za snížením počtu obětí v Iráku v posledních měsících stojí i to, že původně smíšené čtvrti byly terorem změněny buď v jednobarevně šíitské nebo sunnitské části.

Amerických vojáků je v zemi nyní 170 tisíc, dvacet až třicet tisíc z nich má být staženo do poloviny příštího roku. Ještě o deset tisíc více je však v Iráku soukromých žoldáků, kteří pracují v bezpečnostních službách.

Největší z těchto společností je Blackwater, která je nyní vyšetřována FBI ze zabití 17 civilistů na bagdádské křižovatce v polovině září.

Čtete také: Střelcům z Blackwateru byla nabídnuta imunita

 

Právě se děje

Další zprávy