reklama
 
 

Mrtvých v Iráku dramaticky ubylo. Nastal ve válce zlom?

1. 11. 2007 13:00
I když násilí klesá, diplomaté do Bagdádu nechtějí

Bagdád - Mrtvých amerických vojáků i iráckých civilistů v posledních měsících ubývá.

Velení amerických jednotek to považuje za důkaz, že zvýšení počtu vojáků o třicet tisíc přináší úspěch.

A že Američané nakonec budou schopni ve spolupráci s iráckou armádou a policií zajistit v zemi klid.

V říjnu padlo v Iráku šestatřicet amerických vojáků, což je nejméně od března 2006. Za stejný měsíc zahynulo podle statistik 758 iráckých civilistů, což je nejméně za letošní rok.

Například v lednu přišlo o život přes 1 900 Iráčanů.

Ramadánový masakr se nekonal

Přitom na říjen letos připadl muslimský postní měsíc ramadán, během něhož povstalci a protivládní ozbrojenci vždy dramaticky vystupňovali své akce.

"Útoky povstalců mají sestupnou tendenci už od června. V posledních čtyřech měsících výrazně ubylo i explozí min, nastražených na silnicích," uvedl generál Raymond Odierno, který je v řadách americké armády v Iráku druhým nejvýše postaveným mužem.

Agentura AP ale upozorňuje na to, že statistika zřejmě nezahrnuje násilnou smrt všech Iráčanů, protože o řadě přestřelek, útoků a vražd nemají úřady v Bagdádu přehled. 

O vyslání dalších třiceti tisíc vojáků rozhodl americký prezident George Bush i přes nevoli Kongresu. Ten ovládají demokraté, kteří chtějí americké vojáky z Iráku stáhnout.

Bush zvažuje, že čtvrtina ze 170 tisíc Američanů by se mohla vrátit příští rok v létě, nezhorší-li se dramaticky bezpečnostní situace.

Američtí generálové tvrdí, že schopnosti irácké armády a policie se postupně přece jen zlepšují a jsou už lépe připraveny pro boj s povstalci a teroristy.

Za Američany válčí Iráčané

Bezpečností analytik Antony Cordesman z washingtonského Centra strategických a mezinárodních studií se ale domnívá, že za poklesem obětí není zvýšení počtu amerických vojáků, ale tlak iráckých kmenů na teroristy z Al-Káidy.

V provincii Anbar západně od Bagdádu místní kmenoví předáci začali proti Al-Káidě bojovat, protože jim vadila snaha hnutí tuto oblast ovládnout a kontrolovat.

Přitom ještě před několika měsíci tito Iráčané bojovali proti Američanům.

"To, že ubylo obětí na straně Američanů, je způsobeno hlavně revoltou místních Iráčanů proti Al-Káidě," tvrdí Cordesman.

Velvyslanectví v Bagdádu: špatná adresa

Přestože Irák vykazuje známky zlepšení, americkým diplomatům se na americké velvyslanectví do Bagdádu příliš nechce.

Ministerstvo zahraničí potřebuje na ambasádě obsadit ještě padesát míst. A protože se přihlásilo málo dobrovolníků, hodlá některým diplomatům odchod do irácké metropole nařídit.

S výhrůžkou, že pokud odmítnou, čeká je vyhazov a konec diplomatické kariéry.

To se některým z nich nelíbí a ve středu protestovali u personálního ředitele ministerstva zahraničí.

"Je to jako vyslovit nad někým potenciální rozsudek smrti," řekl diplomat Jack Crotty, který je zaměstnancem ministerstva už tři desítky let.

Americká ambasáda se v Bagdádu nachází v přísně střežené tzv. Zelené zóně v centru města. Komplex budov je ale občas ostřelován raketami a i uvnitř zóny už explodovalo několik bomb.

autor: Martin Novák | 1. 11. 2007 13:00

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama