Střelcům z Blackwateru byla nabídnuta imunita

gaz
30. 10. 2007 12:35
Ministerstvu spravedlnosti se to nelíbí
Foto: Reuters

Washington - Americké ministerstvo zahraničí nabídlo podle agentury AP částečnou imunitu bodyguardům ze soukromé firmy Blackwater.

Stalo se tak při vyšetřování přestřelky, po níž zůstalo minulý měsíc v centru Bagdádu 17 mrtvých Iráčanů. Smrt jim měli způsobit právě zaměstnanci Blackwateru.

Čtěte také: Irák chce soudit americké bodyguardy. Za masakr

Pokud se informace potvrdí, účastníci přestřelky by nemohli být obžalováni kvůli ničemu, co by případně řekli v průběhu vyšetřování. 

Jak uvedl list New York Times, nabídka vyvolala údiv a nevoli úředníků amerického ministerstva spravedlnosti. Podle nich nemá Úřad pro diplomatickou bezpečnost (Bureau of Diplomatic Security, DS), který pro ministerstvo zahraničí věc vyšetřoval, oprávnění takovouto imunitu slibovat.

Podobně zdráhavě se k nabídce vyjadřují i zaměstnanci ministerstva zahraničí.

Celkový pohled na situaci na místě výbuchu v centru Bagdádu
Celkový pohled na situaci na místě výbuchu v centru Bagdádu | Foto: Reuters

"Pokud je to pravda, pak bylo toto rozhodnutí učiněno bez konzultací s vyššími úředníky ve Washingtonu," uvedl pro newyorské Timesy jeden z nich pod podmínkou anonymity.

Irák Blackwater nechce

Nabídka může dále zkomplikovat vztahy mezi Irákem a Spojenými státy. Irácká vláda chce vykázat Blackwater ze svého území a požádat o vydání účastníků incidentu. Ty viní z toho, že začali bezdůvodně střílet na civilisty. 

Čtěte více: Blackwater spáchala zločin, vynesla ortel komise

Firma tvrdí, že se její vojáci pouze bránili. Důkazy se však nepodařilo najít ani iráckým vyšetřovatelům, ani americkým vojákům, kteří místo zkoumali hned po incidentu.

DS se už navíc případem nezabývá. Vyšetřování bylo převedeno pod FBI, jejíž agenti nyní v Iráku členy soukromé ochranky znovu vyslýchají.

FBI zaměstnancům Blackwateru podle dostupných zpráv žádnou imunitu nenabídla.

Čtěte také: Strážce z firmy Blackwater začne vyšetřovat FBI

Foto: Reuters

Právní vakuum

Co bude dál, se ale neví ani v případě, že bude vyšetřování úspěšně uzavřeno. Není totiž jasné, podle jakého zákona a práva mohou být soukromé bezpečnostní agentury pracující v Iráku souzeny.

Podle stávajících pravidel totiž nemohou být postaveni před americké vojenské soudy ani před irácké civilní - o to se postarala prozatímní koaliční správa roku 2004. Neví se také, zdali je možné soukromé kontraktory poslat před americký civilní soud.

Situaci by mohl změnit zákon schválený ve Sněmovně na počátku října. Ten má soukromé společnosti pracující pro ministerstvo zahraničí přesunout pod americkou jurisdikci. Tam nyní například spadají kontraktoři ve službách ministerstva obrany. 

Čtěte také: USA přitvrdí vůči bezpečnostním agenturám v Iráku

 

Právě se děje

Další zprávy