Babička Kasia je symbolem polských protestů kvůli potratům. Desetkrát ji už zatkli

Jana Václavíková Jana Václavíková
14. 3. 2021 11:16
Mezi stovkami Poláků, kteří na Mezinárodní den žen protestovali ve Varšavě proti potratovému zákonu, byla i metr a půl vysoká starší žena s krátkými šedými vlasy, zabalená v několika vrstvách oblečení. Držela duhovou plátěnou tašku. Babička Kasia, jak se jí přezdívá, byla už na několika protestech zatčená. I proto se stala jedním z jejich nejvýraznějších symbolů.

Varšava (od naší zpravodajky) - Za označením Babcia Kasia, česky Babička Kasia, se ukrývá Katarzyna Augustyneková, která letos oslaví 65. narozeniny. Přestože na poslední demonstraci za právo na potrat stála obklíčená řadami policistů, nevypadalo to, že by se převahy nějak zvlášť obávala. Naopak - chodila kolem strážníků, megafonem jim říkala, že nemají právo proti lidem zasahovat, a citovala články z ústavy. 

Později ji policisté předvedli na stanici, kde strávila téměř čtyři hodiny. Od loňského roku, kdy začaly v Polsku velké protesty proti zákazu potratů, to byla její už minimálně desátá cesta. Přesné číslo ale Augustyneková nezná. "Nepočítám to, není to pro mě důležité," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Babička Kasia se protestů účastní posledních pět let. Nejde jí přitom jen o svobodnou volbu v otázce interrupce, ale podporuje také práva sexuálních menšin či handicapovaných.

"Protestuju, abychom měli možnost volby ve všem, co děláme. Jsme svobodní lidé, ale polská vláda si to nemyslí," vysvětluje svou motivaci.

Větší pozornost jí policie začala věnovat až loni 10. října. Při pravidelné připomínce nehody letadla u Smolensku, při které zahynul tehdejší polský prezident Lech Kaczyński, se dostala relativně blízko šéfa vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), jeho bratra Jaroslawa Kaczyńského. Stála tak blízko, že mohl slyšet její posměšky a vidět její, k vládě nepříliš lichotivý, transparent.

"Myslím, že se v tu chvíli rozhodl udělat můj život horší," vysvětluje si Augustyneková, proč je od té doby jednou až dvakrát měsíčně na policejní stanici.

Bez vody, bez léků, bez oblečení

"Na začátku jsem se bála, ale teď jsem si na to už zvykla. Policejní aktivita pro mě sice není úplně normální, ale stává se už normálnější," líčí a dodává, že některá zatčení doprovázely potyčky. "Třikrát můžeme mluvit až o mučení. Nebylo stejné, jako zažívají Afroameričané ve Spojených státech, ale podle polského práva, ústavy a zákonů Evropské unie o mučení šlo," tvrdí. 

Vypráví například o události z letošního ledna, kdy ji zadrželi skoro na 18 hodin. Žena, která podle svých slov nepatří mezi nejzdravější a má cukrovku, po celou dobu neměla přístup k vodě, jídlu ani lékům. "Byla zima a oni mi všechno vzali. Svetr i kabát. Chovali se ke mně velmi neuctivě," vzpomíná. 

Policie všechna její obvinění odmítá. Podle oficiálního prohlášení ji předvedli na stanici proto, že na policisty slovně a fyzicky útočila, píše polský deník Gazeta Wyborcza.

Díky tomu jsem silnější

Dosud se situace řešila pokutami ve výši od 50 do 30 tisíc zlotých, Augustynekové však hrozí až tříleté vězení, pokud soud rozhodne, že porušila polský trestní zákoník. Přesto na otázku, jestli neplánuje s protesty skončit, odpovídá bez rozmyšlení "ne".

"Čím víc mě stíhají, tím silnější jsem a tím víc se mi chce protestovat v ulicích. To jsem prostě já. Nikdo mi nebude říkat, co mám dělat, co si mám myslet. Já jsem ta, kdo o tom rozhodne," říká. 

Polský ústavní soud, tvořený převážně soudci nominovanými vládní konzervativní stranou Právo a spravedlnost, loni v říjnu dospěl k závěru, že umělé ukončení těhotenství kvůli poškození nebo vývojovým vadám plodu porušuje ústavu, jež chrání lidský život - a to i v případě, že není šance na přežití novorozence. Znamená to de facto úplný zákaz potratů až na výjimky jako incest nebo znásilnění.

Polská vláda také v posledních letech posiluje tlak vůči sexuálním menšinám a omezuje například jejich možnosti adoptovat děti.

Video: "Jsme ve válce." Poláci v Mezinárodní den žen vyrazili do ulic, žádali právo na potrat

„Jsme ve válce.“ Poláci v Den žen vyrazili do ulic. Žádali právo na potrat. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 6 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy