Baku - Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev v úterý jmenoval svou manželku Mehriban první viceprezidentkou země. Dekret byl zveřejněn na webu hlavy státu.
"Podle článku 0131.1 ázerbájdžánské ústavy jmenuji Mehriban Alijevovou viceprezidentkou Ázerbájdžánské republiky," píše se v dekretu.
Funkce vznikla teprve nedávno a dosud nebyla obsazena. První viceprezident se podle ústavních změn stal - místo premiéra - druhým nejvyšším představitelem státu, který v případě nutnosti prezidenta zastupuje. Dvaapadesátiletá první dáma byla až dosud poslankyní. Je také velvyslankyní dobré vůle organizace UNESCO.
Ázerbájdžánci loni v září v referendu schválili 29 změn v ústavě, včetně vytvoření funkcí viceprezidenta a prvního viceprezidenta.
Změny také prodloužily prezidentovo funkční období z pěti na sedm let, zrušily věková omezení u prezidentských kandidátů a daly prezidentovi pravomoc vypisovat předčasné parlamentní volby podle svého uvážení.
Celkově se ústavní změny chápaly jako další posílení moci autokratického prezidenta Alijeva. Referendum kritizovala opozice, obhájci lidských práv i Rada Evropy.
Přes čtvrt století
Zemi vládne klan rodiny Alijevů tvrdou rukou déle než čtvrt století: ovládá všechny mocenské páky, parlament, soudy i média.
Ilham Alijev se stal prezidentem v roce 2003 po svém otci Gejdarovi, který v minulosti patřil ke komunistickým špičkám rozpadlého Sovětského svazu a republice de facto vládl jako první tajemník od roku 1969 a jako prezident od roku 1993.
Předpokládá se, že zrušení věkových omezení u prezidentských kandidátů otevřelo možnost synovi pětapadesátiletého Alijeva, aby nastoupil do čela státu po svém otci. Haidar Alijev - třetí a nejmladší potomek prvního páru - letos oslaví 20. narozeniny. Podle západního tisku vlastní, podobně jako jeho starší sestry Leyla a Azru, nemovitosti v Dubaji za desítky milionů dolarů.
Zatímco ochránci lidských práv obviňují režim v Baku z oklešťování svobod a umlčování kritiků, v zemi bohaté na ropu a plyn působí největší západní ropné společnosti včetně BP, ExxonMobil či Chevron.
Řada západních vlád, včetně české, usiluje o přízeň Baku, neboť považuje ázerbájdžánský trh za alternativu k trhu ruskému. Ten je postižený sankcemi Evropské unie kvůli angažmá Moskvy v ukrajinském konfliktu.